Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektro gitar seçiminde nelere dikkat etmek gerekir?

Tabii, görüntüsü ve sesi seni tatmin etmelidir ilk olarak ama elektrogitar alırken bakılması gereken bir kaç noktayı aşağıda sıralamaya çalıştım.

Bence öncelikle kullanılan ahşaplar önemlidir. Yumuşak/hafif ahşap keskin ama sustain'i az yani nispeten kısa tonlar çıkartırken sert ve ağır ahşaplar daha yayvan, dolgun ve uzun süren tonlar çıkartır. Ahşabın menşeyi nedir? Amerika ve Güney Amerika ahşapları 100% fırında kurutulmuş hiç yıllandırılmamışlardır, Asya ahşaplarında yıllandırılmış olması ihtimali (en azından iyi ve pahalı markalarda) daha yüksektir ayrıca ormanları henüz Yeni Dünyadaki gibi talan edilmediğinden daha kaliteli müzik ahşaplarıdır. Mümkünse ahşabı tamamen örten boyalı gitarlardan kaçınılmalıdır, onlarda ahşabın dokusunun göründüğü gitarlara göre daha kalitesiz malzeme kullanılır.

Ardından sap şekli, genişliği, dokusu, klavyesi, rahat mı, dokunduğunda iyi bir his veriyor mu, sap cilalı mı, bazı cilalar çok parlak olmasına rağmen iyi kaymaz. Bazen de sadece yağlanmış saplar rahat olur. Kimi sap tam D şeklindedir, kimi hafiften V kimi ise D gibi ama ortası düzleştirilmiş. Hangisi size rahat geliyorsa onu seçmelisiniz. Bir de mesela kalın Mi ve belki de La teline yukarıdan başparmakla basmayı seviyorsanız tam D şekli ideal olabilir. Öyle de basılır mı demeyin, bir çok caz ve rock gitaristi yapar ve yerinde kullanışlı da bir tekniktir.

Üçüncü nokta, tel yüksekliği istediğin seviyeye getirildiğinde cızırtı ne kadar? Genel olarak elektro gitarlarda amfiden çıkmayan cızırtı, cızırtı sayılmaz. Yine de tüm telleri ve tüm perdeleri çıplak ve amfiyle deneseniz iyi olur.

Dördüncü nokta, manyetikler ne kalitededir, kaç adet olmalı ve humbucker'mı single coil mi olsun sorusu gelir ki humbucker'lar yayvan, dolgun tonlar verirken single coiller daha sert ve tizi bol tonlar verir: Bu, tamamen müzisyenin tarz tercihine bağlıdır. Mesela blues, metal ritim, reggae için ben olsam humbucker tercih ederim; metal solo, rock, funk, pop için ise single coil. Bazı gitarlarda manyetikler karmadır mesela eşik tarafında distortion'lı güzel ritim çalmaya yarayabilecek humbucker ve diğer ikisi single coil olanlar.

Beşinci nokta ise vibrato olmalıdır, kullanmayı düşünüyor musun? Burada da bir çok vibrato modeli vardır mesela Floyde Rose (inploid.com%2ft%2felektro-gitarlardaki-f....) Ben alyanlarla tellerin kilitlenmediği ama kaliteli bir model kullanıyorum, seçim senin akord oda sıcaklığından bile bozulur, akord etmek için alyan kullanmak ister misin? Bunlar, akordu bir kez yaptın mı oda sıcaklığı değişene kadar akordu tutar.

Altıncı önemli nokta perdeler olacaktır, kimisi güzel zımparalanmış ve cilalı olur kimisi daha az işlenmiş. Kimisi daha yüksek olur kimi ise alçak... Yine seçim senin. Bence el perdeler üzerinde iyi kaymalıdır, bend yaparken perdeler çok sürtünme yaratmamalı, tele basıldığında nota tam ve temiz çıkmalı. Sapın başında kesinlikle bir perde çubuğu olmamalıdır, çok kalitesiz gitarlarda kullanılır. Bir de sapa paralele yakın bir şekilde gövde tarafından bakılıp perdelerde düzensizlik olup olmadığı kontrol edilmelidir, aynı esnada sapın düzlüğünü içe ya da dışa bombeli olup olmadığını görebilirsin. Sap teller istediğin yükseklikteyken ne kadar düzse o kadar iyidir. Ayrıca sapın iki kenarında elini kaydırdığında perdelerin saptan taşıp taşmadığını kontrol edebilirsin.

Yedinci nokta mekanikler olacaktır, kolay dönüyor mu, kolay akord edilebiliyor mu, mekanikler telleri iyi tutuyor mu?

Sekizinci nokta potiler olacaktır, özellikle ton potileri çevirdiğinde etkisini gösteriyor mu? Tüm potiler kaliteli olmalı ki çevirdiğinde cızırtı yapmasın, kalitesini tabii ilk bir kaç çevirmede anlayamazsın, dürüst bir satıcı bulup sormalısın, potiler çok ucuza değiştirilebilirler, potileri kötü olan iyi bir gitar alıp değiştirebilir ya da değiştirtebilirsin.

Dokuzuncu nokta manyetikler arasında geçiş yapmayı sağlayan switch olsa iyi olur, tarza göre önemli bir nokta, mesela bazı Jackson modellerinde 5 kademeli switch sap ve eşik manyetiğini beraber açabiliyor, bu da metal için süper ısırgan bir ton üretiyor. Standart 5 kademeli Strat switch'i Sap manyetiği, Sap ve orta, orta, orta ve eşik ve sadece eşik manyetiği olarak çalışır, bir Les Paul'de ise sap, sap ve eşik, eşik diye üç seçenek olur. Bu switch'de kaliteli olmalıdır ki geçişlerde kötü sesler çıkartmasın.

Onuncu nokta jack girişi olmalı, çok ucuz bir parça olan giriş mesela Standart Stratlar ve Teleler'de en kötü kalitededir, iyi olsa iyi olur ama kötüyse de bir gitarı almamak için sebep olamaz, o da gayet ucuza değiştirilebilir.

Önemli noktalardan belki de tüm gitarlar için en önemlisi 12. perdede flageolet nota çalıp, 12. perdeye basarak da bir nota çalmalısın ve ikisini karşılaştırmalısın, tonlar aynı olmalı.

Bir de aşağıdaki linke baksan iyi olur.
inploid.com/t/yeni-baslamak-isteyen-daha-once-hic-calmamis-biri-icin-elektro-gitar-markasi-onerileriniz-nelerdir/

Müzikle kal
  • Paylaş
4

Hakan Köse, Harika yanıt için teşekkürler !

Şaman, Beğendiğine sevindim, ben teşekkür ederim. Özellikle @aleksmutlu'nun ilaveleriyle tamam oldu galiba :)

Hakan Köse, Evet, senin ve @aleksmutlu'nun cevabı ile çok iyi bir bilgi/tecrübe kaynağı olmuş bu konu..

Aleks Mutlu, Bir katkım olabilmişse ne mutlu bana :)

@chamacon her şeyi çok güzel anlatmış :) Bir de şunu ekleyeyim. Açılan benzer konularda da bahsederim hep.. Gitarı internetten inceleyerek, videoları izleyerek seçmeyin. Kayıt alınan cihazın kötülüğünden, çalanın acemiliğinden, ortamın akustiğinden vs etkilenip çıkan tonları çok alakasız bir biçimde duyarsınız. Gitar alacağınızda gidip bir markette, satıcının yönlendirmesiyle sizin istediğiniz tarzda müzik yapabileceğiniz bir gitara sizi yönlendirmesini isteyin. Orada iyi bir amfiye bağlanıp gitarın maximumunu görün. Unutmayın 5.000 TL lik bir gitarı 100 TLlik bir amfiye bağlarsanız 300 TL lik gitarla aynı tonları alırsınız. Gitarın asıl tonlarını alabilmek için gerçek bir amfiye bağlayın :)
  • Paylaş
4

Şaman@aleksmutlu da es geçtiğim çok önemli bir noktaya değinmiş :) bir ayrıntı kalmış ama. İyi gitarı iyi amfiye mutlaka iyi bir kabloyla bağlayın, özellikle yüksek gain ile çaldığınızda gitarınızın tonunu güzel ya da ısırgan yapan tizler pahalı bir kabloyla çok daha fazla gelecektir. Evet, önemsiz bir ayrıntı gibi görünüyor ama bir ucuz bir de pahalı kablo bağlayın ve farkı fark edin. :)

Aleks Mutlu, Evet kabloya değinmeyi unutmuşum :) Önemli detaylardan birisi.. Uçları altın kaplamalı kablolar oluyor, özellikle onları deneyin.. Tondaki bozulmayı minimuma indiriyorlar :)

Şaman, Bu kadar yazdıktan sonra canım nasıl elektrogitar almayı çekti :) Zaten gayet güzel bir tane var ama insan oğlu doyumsuz bir yaratık :D))

Aleks Mutlu, Evet ben de bazen hevesleniyorum :P gönül isterdi ki sınırsız maddi kaynak olsun da alalım ancak malesef alamıyor insan :))

Bu konu çok da zor bir konu değil aslında.

Öncelikle tabii ki gitarın fiyatı. :)

Sonra rahatlığı, bunun bir çok bileşeni var, perdelerin işçiliği, sapın kalınlığı/inceliği, gövdenin rahatlığı ve gitarın toplam ağırlığı vs gibi. Ayrıca elektro gitarların akustik olarak nasıl tınladığı da önemli zira buradan duyulacak olan rezone ses ampliyi de besleyen bir unsur olduğundan önemlidir. Ancak genelde göz ardı edilir. Ayrıca kullanılan ampli ile uyumu, duyulan ses ki bu bence rahatlık ile birlikte en önemli etken.

Bunlar bir araya geldiğinde kazıklanmadığınızı hissettiyseniz alın o gitarı.
  • Paylaş