Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektro gitarda Palm Mute nedir?

Yüksek gainde belli bir hızın üzerinde ritm atarken  çıkardığınız seslerin temiz olması için uygulanan bir tekniktir. Sağ elin köprüye dayanıp tellerle temas halinde  bulunması durumuna deniyor. Thrash metal gruplarda sık görebilirsiniz bu tekniği.
  • Paylaş
2

Mert, bu yorumu görnce 10 yıl önceki anılar, grubunuz canlandı gözümde:D abimle iyi bir ikiliydiniz:) ama grubun tamamından yetenek fışkırıyordu.

Sevda, Hey gidi günler heyy mi demeli şimdi?:))

Caz gitaristi Al Di Meola'nın popülerleştirdiği (hatta mucidi olarak bilinir, Elegant Gypsy albümünde bol bol dinleyebilirsiniz, özellikle 'Race With the Devil on Spanish Highway') bir tekniktir. @sueno'nun da belirttiği gibi sağ elin köprü yakınında tellerle temas etmesi neticesinde tellerin stacato'ya yakın sadece çok kısa ses çıkarması şeklinde uygulanır. Gain evet, hız da belli bir seviyenin üstünde olmalıdır ki çıkan kısa sesler bir anlam ifade etsin ama ritim değil de solo çalınırken yani teller teker teker çalınırken kullanılır. Yukarıda da belirtildiği gibi her ne kadar mucidi bir caz gitaristi olsa da teknik, metal grupları tarafından benimsenmiştir.
  • Paylaş
Bu teknikle elde edilen sound bence çok başka. Tok ve sert bir ton elde etmenizi sağlıyor. Aynı akoru, notayı bir palm mute ile bir de boştayken çalsanız bile çok fark ediyor. Bir de değişik kombinasyonlar oluşturunca çıkan tondan alınan haz anlatılamaz.

Çalışırken de sesin toklaşması için elinizi köprüye en yakın yere koymanız gerekmektedir. Yani klavyeye yaklaştıkça daha sevimsiz bir ses alırsınız. Köprünün hemen dibine konulan el ile gelen ses en tatmin edici sestir.
  • Paylaş