Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektronik aletlerin sürekli fişe takılı durması kötü müdür?

Kullanılmadığı halde fişe takılı duran cihazlar enerji tüketmeye devam ederler.Fişteyken en çok enerji tüketen elektronik aletler plazma televizyonlar,bilgisayarlar ve oyun konsolları.Araştırmaya göre fişe sürekli takılı duran bir plazma televizyon yılda 1452 kilowatt'lık enerji tüketiyor.Bu yüzden bu cihazları kullanmıyorken fişten çıkarmakta büyük fayda var.

  • Paylaş
Aralık 2012

Gizli Kullanıcı

Kullanilmadigi zamanlar fiste takili kalan bir cihazin, olasi bir ani gerilim yükselmesinde elektronik devrelerinde hasar olusabilir. Fakat sadece fiste takili ve kapali bir sekilde durmasi, sanildigi gibi buyuk bir enerji tuketimine neden olmaz.

Ornegin, cok elektrik harcadigi bilinen standart bir CRT tuplu televizyonu ele alalim. Bu cihaz fise takili ve hazirda bekleme konumundayken (acma dugmesine basilmis ama calismiyor vaziyette) sadece uzaktan kumanda algilayicisi ve uzerindeki buton arayuzunu kontrol eden modulu calismaktadir. Bu modulun kontrol islemcisi ve uzaktan kumanda IR algilayicisinin cektigi akim toplamda 20mA dolaylarinda olacaktir. Genelde 5 volt ile calisan bu modulun tuketimi 0.1 Watt'i gecmez. Bu da yilda 876 watt'a tekabul eder. (Trafo kayiplari isin icine girse bile yillik 2kW'yi gecmeyecektir)
  • Paylaş
Cihazına bağlıdır bir çamaşır makinesi, mikser ya da tost makinesini prizden çekmenize gerek yoktur çünkü bu aletler prizdeki voltajı indirgemeden kullanırlar ve şalterleri 220-240V için uygundur. Bir televizyon ya da müzik setinde durum farklıdır, bu cihazlar düşük voltajla çalışırlar hemen giriş kablosunun ardından prizdeki 220V ilk trafoya girer ve 12-24 gibi daha düşük bir voltaja indirgenir. Bu cihazların şalterleri işte bu trafodan sonra konulur. Bütün trafolar da diğer ucundan elektrik almasanız da giriş bobininde sürekli elektrik harcarlar. Bu miktar cihazın çalışırken harcadığından çok daha azdır, açıkken 300W/saat tüketen bir plazma kapalı halde 3W/saat kadar elektrik tüketir. Bu değerler zaten kullanım kılavuzlarında da verilir.
  • Paylaş