Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektronik cihazların sağlığa etkileri nelerdir?

Elektronik aletlerin insan sağlığı üzerinde ciddi hastalıklara neden olduğu belirlendi. Uzmanlar enerji nakil hatlarının, floresan ampuller, mikrodalga fırınlar, 50 hertz frekansa ve 220 volt gerilime sahip elektrik beslenme sistemi ve bu voltaj ile çalışan televizyon, elektrikli traş makinesi gibi araçların manyetik kirlenmeye yol açtığını ifade ediyorlar. Elektronik manyetik aletler bağışıklık sisteminin sürekli zayıflamasına yol açarken, kanser oluşumunu sağlayan bir etki de yapıyor. Beyinde üretilen "melotonin", yüksek elektromanyetik alan etkisinde kalınması halinde beyin tarafından az salgılanıyor ve bu da ruhi denge bozukluklarına yol açıyor. Melotonin üretimindeki azalma, bağışıklık sistemini etkiliyor ve böylece hastalıkların daha çabuk bulaşmasını beraberinde getiriyor.

Kış aylarında elektrikli battaniye ve ısıtıcılı su yataklarını kullanan kadınlar ile bilgisayar operatörü kullanan kadınların düşük yapma, yüksek gerilim hatlarının yakınlarında oturan insanlarda ise depresyon ve intihar riski artıyor. 10 wattlık bir floresan ampul, 60 wattlık bir akkor lambadan 20 kat daha fazla manyetik alan üretirken, bu durum bütün gün floresan ampul ile aydınlatılan sınıflarda eğitim gören öğrencilerin daha agresif olmasına sebep oluyor.
Özellikle radyo ve televizyon ile telsiz vericilerinin meydana getirdiği elektromanyetik alan kirliliğinin, lenf bezi kanseri ve beyin tümörü oluşumuna ortam hazırladığı ifade ediliyor. Sürekli olarak bilgisayar ve televizyon başında oturan ve çalışanların da risk altında olduğu söyleniyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

528 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt