Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim, mezun olduktan sonra beni nasıl bir iş hayatı bekliyor ve hangi alanda uzmanlaşmak istediğimi bilmiyorum. Şu sıralar kendime bir alan belirleyip üzerine yoğunlaşmak istiyorum. İş bulmakta zorluk yaşamayan alanlar hakkında fikirleriniz nelerdir?

Günümüzde Gömülü Sistemler alanında uzmanlık değerli bir uzmanlıktır. İş açısından talep görür. Diğer alanlarla ilgili kendi uzmanları bahsedebilir, onlara girmeyeyim. Mikroişlemci / mikrodenetleyici içeren sistemlerin tasarımını içerir. Bu alanda ilerlemek için hem donanım (sayısal ve analog elektronik), hem işaret işleme hem yazılım (özellikle C) dilinde kendinizi yetiştirmeniz işinizi hızlandıracaktır. 3. Sınıf güzel bir zaman. Mesela bir Arduino kiti alıp giriş yapmak için internette yeterli bilgi kaynağı bulunur. Mutlaka Otomasyon fuarları (Martta olur) ziyaret edilmelidir. Derslerle yetinmeyip deneyler, yapılmalı, staj için uygun şirketler bulup çalışılmalıdır.
  • Paylaş
Arduino kiti guzel bir baslangic olacaktir. Ayrica mezun olmadan yapilmasi gereken stajlar konusunda isi ciddiye alip burada edineceginiz cevre sonrasinda bilgili insanlarin dolu yonlendirmelerini goz onunde bulundurmak onemli.
  • Paylaş
Profesyonel olarak iş tanımların konusunda bilgi sahibi değilim fakat, bildiğim tek şey, bir an önce kararını vermen gerektiği... Başarılar.
  • Paylaş
Ben öncelikle otomasyon sistemlerini tavsiye ederim. Bence hem hayatın her alanına girmiş durumda hem de yeterince yetişmiş eleman olmadığını düşünüyorum. Bilgisayarlı otomasyon, PLC , mikroişlemciler (PIC vb) önemli. Fakat mutlaka ve mutlaka donanım ve yazılımı birlikte götürmelisin. Daima daha güçlü ve kapsayıcı olmanı sağlar. İkinci olarak iletişim, bilişim ve güvenliği kapsayan ortak bir çalışma, Telefon, IP telefon, Network yapılanması ve güvenlik sistemleri. Üçüncü olarak biyomedikal sektörü. Özellikle biyomedikal sektöründeki yüksek teknoloji ürünlerine yönelik bilgi ve tecrübe edinme sizi vazgeçilmez yapabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

227 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları