Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektroşok tedavisi şizofreni hastalığında işe yarar mı?

Elektroşok tedavisinde bilinmeyenler nelerdir .Tedaviyi gören yaşayan anlatırsa iyi olur. Düzenle
Elektroşok tedavisi, asıl ismi ile Elektro Konvülsiv Terapi (EKT) ilaca cevap vermeyen ve psikoterapi uygulanamayacak hastalarda kullanılan bir terapidir. Uzun süreli bir yan etkisi yoktur. Ayrıntılı bilgi: e-psikiyatri.com/ekt-elektro-konvulsif-... Şizofreni de EKT nin uygulanabildiği alanlardandır. Özellikle hiçbir tepki vermeyen katatonik denilen şizofreni vakalarında kullanılır. Genel olarak şizofrenin %100 tedavisinden söz edilenediğinden EKT için de aynı için geçerlidir, yani etkileri sınırlıdır.
  • Paylaş
Özellikle ilaç kullanmakta sorun yaşayan ve tekrarlamış hastalarda kullanılıyor. Şok sayısı hastanın durumuna göre belirleniyor. Bu tedavi sırasında hasta belleğinin ve alışkanlıklarının çoğunu bırakıyor. Tabii rahatsızlık veren düşüncelerini de. Uygulama kesildikten bir kaç gün sonra hasta normale dönüyor. Tabii ki bu kesinlik taşımıyor. Bir şizofren ömür boyu öyle kalıyor aslında . Beynin fizyolojik yapısının değiştiğini düşünenler var.
  • Paylaş
Elektroşok tedavisi göründüğü kadar korkunç bir şey değil ve intihar eğilimi olan hastalarda kullanılıyor. Hayatı tehdit eden bir bozukluğu tedavi ediyor ve geçici hafıza sorunları hariç bir yan etkisi yok.
  • Paylaş
Diş etlerinde çekilmeye neden olup dişlerin düşmesine de neden olabiliyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1414 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt