Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eleştirel düşünme nedir ve özellikleri nelerdir?

  • Eleştirel düşünme, akıl yürütme,özellikle mantıkla yorumlama,analiz etme ve değerlendirme gibi     mental süreçlerden oluşan bir düşünme biçimidir.G açıdan anlamı ise; bir konuyu birden çok yönüyle ele alıp irdelemeye çalışma biçiminde tanımlanabilir.
  • Diğer yandan eleştirel düşünme sağduyu ve bilimsel kanıtlarla uyuşan net hükümlere varmak için somut veya soyut konular üzerinde düşünmeyi,irdelemeyi de içermektedir. Bir eleştirel düşünür tüm duyulardan, yazılı ve sözlü ifadelerden, inceleme,özellikle gözlemleme,çevresindeki deneyimleri araştırma gibi akıl yürütmeden elde ettikleri her şeyi bir araya getirirler. Eleştirel düşünme netlik, açıklık, mantık, derinlik taşır. Tüm bunların yanında diyebiliriz ki,bir yandan da objektif olma kaygısı taşır.

  • Paylaş
Eleştirel düşünme,en çok inandığımız değerlerde bile uygulamamız gereken,olayları yargılama,yorumlama,değişik açılardan bakma ve araştırmaya dayalı düşünme türüdür.Bazı okullarda ders olarak verilen bu düşünme biçimi,her alanda,herkes için gereklidir.Bu düşünce bilimiyle doğru sandığımız değerlerin yanlış olduğunu,olayların altında yatan gerçek sebepleri görmemiz kolaylaşır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

332 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları