Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elevator'da bulunan Trim Tab bağlantısının kopması ve hava akımı ile yalpalaması sonucu meydana getirdiği titreşim ile uçağın motorunun susması arasında ne gibi bir bağlantı olabilir?

Şu ana kadar Trim Tab'ın bağlantısının kopmasından kaynaklanan motor durması olayını hiç duymadım. Aslında bu soruyu Uçak Müh. veya teknikçiler daha iyi ve teknik olarak cevaplayabilirler diye düşünüyorum. Trim Tab bağlantısının kopması uçağın kontrollerini etkiler. Bazı uçaklarda Trim Tab hidrolik olarak bağlantılıdır, bazılarında mekanik. Ama bu bağlantının kopmasının motora etki edeceğini düşünmüyorum.
  • Paylaş
1

Zeynel Özger, Aynı fikirdeyim, genellikle meydana gelen rezonans kuyruk bölgesini etkiliyor. Motora rezonans ulaşsa bile motoru susturacak boyutlarda olmaması lazım. Eğer böyle bir durum varsa her fletner arızasında oluşan rezonans motor susturmaya giderki, o zaman hava araçlarında trim tab koyulmaz. Bahse konu olayda motor susmasının başka bir nedeni olabilir. Ama trim tab arızasından hemen sonra motorun susması tesadüf müdür bunu da dediğin gibi uçak mühendisi arkadaşlara yönlendirmek lazım.

Böyle bir olayı ben de hiç duymadım. Ancak, bu bağlantının kopması uçağa büyük yunuslama hareketleri yaptırabilir, bunun sonucunda hücum açısının çok artması, motorun çalışma zarfının dışına çıkılmasına, bu da kompresör stall'u veya flame out(motor durması)' a neden olabilir.
  • Paylaş