Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'deki işsizlik sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Elif Ayça Seren; gazetelere haber olan iletişim fakültesi mezunu bir simitçi.Düzenle
İş Kanunu'na göre günlük çalışma saati 8 diye biliyorum. Hatta tv'de duyduğum bir avukat 7.5 demişti. Ama ülkemizde bitmek bilmeyen bir işsizlik potansiyeli olduğu için çoğu işsiz, hak ve hukuğu değil de sadece ekmek parasını düşündüğünden bu konuları pek önemsememekte. Evine ekmek getirmek zorunda olan bir işsizin de bunu düşünememesi gayet normaldir. 12 saat bile süren çalışma saatine, mesai saati gibi konuları önemsemeyip boyun eğen insanlar aslında diğer bir sorunu da orataya çıkarıyor.

Örneklendirecek olursak; 24 saat aktif olarak çalışan bir iş yeri düşünün. İş aramakta olan bir insan, mecbur olduğu için günde 12 saat çalışmayı kabul ederek orada çalışmaya başlayacaktır. 12 saatten 2 vardiyalı olarak o iş yeri, istediğini elde edecektir. Ancak İş Kanunu'na göre baktığımızda 8 saatlik çalışma saatiyle 2 olan vardiya sayısı 3'e çıkacaktır ve bu da bir işsize daha iş olanağı demektir. Türkiye'de bu, büyük şirketler gibi daha çok kurumsal alanlarda uygulanıyor.

Bu, işsizlik sebeplerinden sadece birisi. Yine sebeplerinden biri olan eğitim ile ilgili yorumumu başka bir düşünce altında da belirtmiştim. inploid.com/history/comment/113341
  • Paylaş
Bundan 10-15 yıl önce de haberlerde simit tezgahına "üniversite mezunu" yazan üniversite mezunu simitçileri izliyordum. Türkiye'de değişen bir şey yok yani!
  • Paylaş
Bence bu Türkiye'de ki işsizlik sorununun değil, insanların kendi eğitimlerini ne kadar küçümsedikleri ve bunun sonucunda yapılacak işleride küçümsemelerinden kaynaklanıyor.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Genelleme yaparak konuşulması gereken bir konu olduğundan mevcut duruma bakılması gereken açı şudur: İşe alınacak personelin niteliği-tecrübesi ile tecrübesi bulunmayan işe hakim olmayan personel arasında ki maaş farkı var mıdır, ne kadardır? Ayrıca nitelikli olan personelin kendi dünya görüşünü yansıtmadığı gerekçesiyle o iş veren çevreyi kendince haklı nedenleriyle kabul etmeyerek simit satması kadar onurlu bir durum söz konusu olabilir mi? Bunun adı kimi küçümsemektir? Neden küçümsemektir?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

584 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları