Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elimizdeki bir fotoğrafın montaj olup olmadığını nasıl anlarız?

Bu montajı yapanın ustalığına bağlıdır ama birkaç teknik gösterelim.
 1. Diyelim ki elinize bir resim dosyası geldi. Dosyanın hangi yazılımla oluşturulduğuna bakabilirsiniz:FotoğrafçılıkBurada resim dosyasının hangi yazılımla oluşturulduğunu gördük. Bir fotomontaj olabilir!
 2. Makinenin bazı fotoğrafların üstüne otomatik vurduğu tarih ve saat bilgisi yer alır. Resimdeki görünen bu tarih ve saatle dosya özelliklerindeki oluşturulma-değiştirme tarih saatini kontrol edin. Bir tutarsızlık varsa fotomontaj olabilir!Fotoğrafçılık
 3. Oynanmış bir resmin bir yerinde mutlaka piksel akışı bozulur. Resmi büyüterek inceleyin, mutlaka bir bozukluk olunca farkedeceksiniz. Bu biraz da gözünüzün iyi olmasına bağlı.Fotoğrafçılık
 4. Photoshop CS5 ve CS6 için piyasaya sürülen Fourmatch isimli eklenti de, fotoğrafı analiz ederek size orijinal yada sahte olduğunu bildiriyor.
  Fournandsix tarafından yayınlanan eklenti, metadataya bakıp oynanmış verileri analiz ediyor. 2500’e yakın kamera, mobil aygıt ve montaj sitesinin imzalarını veritabanında bulunduran ve güncellemeye devam eden FourMatch bu sayede daha tutarlı sonuçlar ortaya koyuyor.
  Analiz sonucunda eklenti yeşil ışık yakıyorsa fotoğrafın orijinal olduğu, kırmızı ışık yakıyorsa fotoğrafın montajlanmış olduğu, sarı renkte ışık yakıyorsa da metadatanın veritabanında kayıtlı olmadığı için değerlendirme yapılamadığı anlaşılıyor. Eklentinin fiyatı ise 850 dolar olarak belirlenmiş.
 • Paylaş
Fotoğraf çekildiği anda ortamda ilk dikkat çeken şey ana ışık kaynağının objeler üzerindeki parlaklık ve buna oluşan gölgelerdir. Bu sebeple fotoğrafa parlak ya da koyu alanlar beyni o noktalara bakmaya zorlar. Montaj fotolar da genellikle ışık açıları kontrol edilerek montajlama yapılır. Ancak bir fotoğrafta sadece ana ışık kaynağından gelen ışık ve oluşturdu gölgeler yoktur aslında. Yansıyan ve sahte açı yaratan en az 3 ışık açısını da çıplak gözle görebiliriz, hele hele piksel piksel incelersek doğal olan yüzlerce farklı yansıma buluruz işte bu montaj işini zor kılan da budur ve bu kadar detaylı montaj yapan insan da çok zor bulunur. Buradan hareketle dikkatimizi ana ışıktan ayırıp yansıyan ışık ve ikincil, üçüncül gölgeleri takip ederseniz montajlı fotoğrafı anlamak mümkündur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6761 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Fotomontaj nasıl anlaşılır?

 • Exif bilgisi nasıl görüntülenir?

 • Pixel akışı nasıl çözülür?

 • Fotomontaj için hangi eklenti kullanılır?

 • Photoshop resimler nasıl anlaşılır?