Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elinizi sıvı azota sokarsanız ne olur?

Normalde sıvı azotun içine herhangi bir cismi atarsak bir kaç saniyede donar. Kristal cam gibi olur ve bir çekiç darbesi ıle kırılır. Ama elimizi sıvı azota batırırsak hiç bir şey olmaz.( Leidenfrost etkisi nedeniyle) Bu etki sıcak teflon tavaya düşen su damalsının buharlaşmak yerine yuvarlanmasına neden olur. Eğer yüzey yeterince sıcaksa (sıvının kaynama noktasından çok daha fazla) su damlalarıhemen buharlaşmak yerine yuvarlanmaya başlar. Çünkü su damlasının buharlaşan kısmı ince bir tabaka oluşturarak sıvı ve sıcak yüzey arasında bir yalıtım tabakası oluşturur. Bu nedenle ısı transferi yavaşlar ve su buharlaşmaz. Azotla elimiz arasında da aynı şey olur. Aynı etki nedeniyle sıvı kurşun içine elimizi de batırsak bir şey olmaz.
  • Paylaş
Elimizin çevresindeki azot anında kaynamaya başlar ve elimizi kısa süreli gazla kaplayarak soğuktan korur. Sonuçta elimiz üşür ama hiçbir şey olmaz.

  • Paylaş
Sıvı azot -196 derecededir. Elimiz ise 36.5 derece, sıvı azotun kaynaması için çok yüksek bir sıcaklık. Aynen sıcak bir sobaya su döküldüğünde suyun baloncuk haline gelip kaynamaması gibi elimzdede sıvı azot benzer etki gösterir. Leidenfrost noktası oluşur. Bunu da açıklayacak olursak ısı transferinin sadece radrasyon yoluyla gerçekleşmesi, ısı transferinin minimuma inmesidir. Sonuç olarak elimizin sıvı azot sıcaklığına gelmesi onlarca dakika alabilir diyebiliriz. Elimizi koruyan şey ise elimiz ve sıvı azot arasındaki müthiş sıcaklık farkından doğan buharlaşmanın oluşturduğu hava boşluğudur.
  • Paylaş
3 cevapta bir efsane yıkıldı walla, hani filmlerde kahraman kötü adamı sıvı azotla hacamat ederdi ya yalanmış walla ahanda videosu. Ve yukarıdaki 3 cevap efsaneyi sıvıazota atıp buz etti.

.
  • Paylaş
Eğer ergensen yapmamanı tercih ederim ha illa yapacaksan sol elini sok :))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1225 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Azot kaç derecede sıvılaşır?

  • Elinizi sıvı azota sokarsanız soğuk yanması olur mu?

  • Eliniz sıvı azota girince neden donmaz?