Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emlak balonu patlayacak mı?

Her balon patlar:) Mesele ne kadar şişmiş olduğunda, çok şişen balon hassaslaşır malum.

Bence patlamaz, çünkü alacağı daha çok yol var, dünyadaki emsallerine göre ve daha birçok evrimden geçip, türev piyasasının oluşması gerekiyor. Ki bu anlamıyla şu an çok çok sağlam temeller üzerinde hala.

Ancak bu aşırı değerlenmiş konutların olmadığı anlamına gelmiyor, dikkat etmek lazım. Arsa değerlerini, konut maliyetlerini, o bölgedeki değerlemeleri ve gelecekteki beklentileri iyi incelemek lazım. Bu bölge çok değerli, bu bölge çok kıymetli diye 300. 000 TL ev alıp 600. 000 TL olmasını beklemek hayal olabilir, zira piyasayı alıcı ve satıcı dengesi belirler. O alıcının o fiyatta alıma hazır olması lazım.

İktidar malum, inşaat sektörünü lokomotif olarak kullandı ve artan güven ortamı sayesinde düşük faizli uzun vadeli kredileri, ve bu kredilerle alım gücünün artması sağlandı. Etkileşim halindeki bütün sektörlere ivme geldi.

Ortalama olarak aslında bakıldığında, uçan kaçan, aşırı şişen bir balon yok. Bu konuyla ilgili geçmiş yılları kapsayan, bütün şehirlerdeki yıl yıl konut fiyatlarını da içeren TUİK in araştırmaları var, yayınlanıyor, bulabilirsem koyacağım buraya;

Büyük şehirler ve özellikle İstanbul' da büyük bir değerlenme oluştu, ancak kredilerle yaratılan alım gücü çok hassas, ekonomide çalkantı olduğu an, bu aşırı değerlenmiş yerler en büyük darbeyi alacaktır.

Ve insanların biçtiği değerler sosyolojiktir, her zaman dalgalanır, tarihte bir lale soğanının Hollanda' da bir fabrika fiyatına ulaştığı meşhur yaşanmış balon hikayeleri vardır. Değerleme açısından gelecekle ilgili aşırı iyimserlik ve aşırı kötümserlik sürekli aynı figürü çizer ve devamında düzeltmesi gelir.

Piyasa her zaman alıcılardan en yüksek fiyatı verenle, satıcılardan en düşük fiyata satmaya razı olan arasında oluşur. Ve konut fiyatları her zaman, o ülkede yaşayan insanların var olan alım güçleriyle alabileceği fiyatlarda olmak zorundadır gibi bir paradoksu var bu hikayenin.
  • Paylaş
o ney ki?
  • Paylaş
coktan patladi zaten:);)
  • Paylaş
Artık herşey internet üzerinden.Emlakçılar bile alışveriş sitelerinden pazarlıyorlar emlakları..
  • Paylaş
emlak satışları avrupa birliği ile müzakere sürecinde SPK kontrolüne girecek. o siteler ve emlakçılar işsiz kalacak.
  • Paylaş
Bunca yıllık emlakçı olarak tespitimi ifade edeyim; - Bu soru, henüz evi olmayan ve yakında satın almaya yetecek parası olmayan arkadaşlarımın sorduğu bir sorudur.
- Emlak fiyatı direkt olarak tarım üretimi ile direkt alakalıdır. Her yıl hasatla oluşan artı değer oranında düzenli artar.
örnek yayınlar; tcmb.gov.tr/yeni/evds/yayin/kfe/kfe. Pdf ve ekonomi.haberturk.com/emlak-mortgage/hab...
- 2008 yılındaki kriz, tüm dünyadaki emlak fiyatlarını vuran bir krizdir. Amerikan bankalarının piyasaya yüksek karlı para satma argümanı olarak kullanıldı. Ancak Türkiye'deki bankalar, kredi verirken onlarca belge alıp, ana baba, eş kefili ile zar zor verildi. Türkiye'de kriz emlak fiyatlarını sadece ilk yıl %20 düşürmüş, sonraki 4 yılda, düşüşü telafi edip yine ortalamayı yakalamıştır.

Emlakta, yıllık değer artışı ortalama %12'dir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1078 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları