Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emlakçıya komisyon ödememek için türlü oyunu yapmak, bir milli spor mudur?

Bir Alıcı, emlakçının ona gösterdiğini gayrimenkulu alırsa; emlakçıya komisyon ödeyeceğinin vaad belgesi olan "Yer Gösterme Belgesi" imzaladığı halde; ikisi arasında yaşanan kovalamaca sanırım bizim milli sporumuz. Alıcı, emlakçının arabasının suyla çalıştığını, akşamları ise taş yediğini düşünür. Bu sıradışı spor aktivitesini siz ne olarak adlandırırdınız?Düzenle
Bence bu durum, özellikle İstanbul'da, tümüyle emlakçıların oluşturduğu bir sorun.

Yıllar önce ev ararken, "Deniz manzaralı bu ev" deyip evin tuvaletinde kapağın üstüne çıkınca küçük pencereden ucu görünen deniz manzarasını gösteren emlakçılar bu sorunun mimarıdır.

Evin fiyatını söylemeden önce, "öğrenci misiniz? Kaç kişisiniz? " sorusunu soran emlakçılar bunun mimarıdır. "Öğrencisiniz, aranızda bölüşür ödersiniz" deyip zaten yüksek olan fiyatı daha da yükselten.

Aynı evin anahtarını, 4-5 emlakçı aralarında dolaştıran ve hangimiz satarsak/kiralarsak komisyonun büyük payını alıp aramızda bölüşelim diyen emlakçılar bunun mimarı.

Az kalsın unutuyordum, ev sahibinden bile habersiz kirayı fazla söyleyip kazıklamaya çalışan emlakçılar da var.

Şimdi bu durumda, emlakçıya kim güvenir? Kim emlakçıya komisyon vermek ister?
  • Paylaş
Emlakçılar bu muameleyi sonuna kadar hak ediyor bence, mal sahiplerinin biçtiği fiyat üstüne fiyat koyup bir taşla 2 kuş vurmaya, mülk ile ilgili yalan yanlış bilgiler verip bir tarafı mağdur ettiği sürece bu milli spor haktır. Tabiiki işini düzgün yapanlar hariç işiniz güzelce bittiği gibi komisyonu vermek lazım.
  • Paylaş
"ikisi arasında yaşanan kovalamaca sanırım bizim milli sporumuz. "
Satıcı, alıcının arabasının suyla çalıştığını, akşamları ise taş yediğini düşünür. Bu sıradışı spor aktivitesini siz ne olarak adlandırırdınız? Bu örneği vermeniz o kadar güzel olmuş ki...
Alt komşumdan 70 bin liraya aldığı evi 1 ay içinde 95 bin liraya hem de dişini tırnağına takıp gece gündüz eşiyle birlikte çalışıp 5 çocuğunu yetiştirmeye çalışan bir aileye...
Vicdan muhasebesi herkesin kendisinin yapması gereken bir hesaptır. Eğer bu süreç içinde harcadığınız benzinin derdinde iseniz söyleyeceğim şudur; kimse 1 ayda o ailenin birkaç yıllık biriminden fazlasını kazanmayı hak edemez.
Kiralık evler için de bir veya daha fazla kira bedeli kadar komisyon almak ne derece vicdan içeren bir durumdur. Tekrar aynı hesabı yapalım, 500 lira kirası olan bir ev için...
Anlatmaya çalıştığım hakkınız olan paranın elinizden alınması değil, zaten hakkınızdan fazlası olan paranın gasp edilmesidir. Eğer ki miktar iki taraf için de kabul edilebilir bir seviyede olsaydı zaten sorun yaşanmazdı. Siz şimdi o miktarın haklı bir kazanç olduğunu düşünüyorsunuz ya, zahmet edip bu uzun yazıyı da okuyamazsınız herhalde.

Ayrıca, bugün için ev kiralarının ve satış ücretlerinin bu kadar yüksek olmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de emlakçı açgözlülüğüdür.
  • Paylaş
2

Bayram Tekçe, Emlakçı açgözlülüğü ile hak yendiğini düşünüyorsunuz. İddiam ise; millet bu emlakçıları bu hale getiriyor. 70 bin liralık bir evi dediğiniz gibi 90 bin liraya satılması kabul edilmez ve bu zaten ortaya çıkar. Dediğiniz bu belgeye emlakçı 20 bin lira yazıp zaten imzalatamaz. Yani sizin bahsettiğiniz açgözlü emlakçılarla aynı değil bu konu.
Emlakçının talebi olan %3 zaten pazarlıkla çoğunlukla %2'ye gelir ki bu da karşılıklı alınan komisyon toplamı 4 bin lirayı bile bulmaz bu örnekteki gibi. Benim isyanım bu parayı bile çok bulup imzaladığı belgeye rağmen (bu yazılı bir sözdür), arkadan dolaşmasıdır.
Büyük şehirlerde emlakçı olmadan evin satılması veya kiraya verilmesi çok zordur. En büyük neden ise, işinde gücünde olan insanların evlerini göstermek için emlakçıya ihtiyaç duyarlar. Evi bir emlakçı 20 kişiye göstermiş olsa, o kadar zaman ve benzin harcamış olsa bile, evi alan kişi işin sadece sonucundan yola çıkarak "İlk baktığım evi aldım. Ne kadar kolay para kazanacak bu adam yaa?" diye düşünmesindendir. O bilmez ki satılabilir hale gelene kadar evsahibiyle yapılan görüşmeler ve önceki teklifler sayesinde o fiyata düşmüştür veya şartları esnemiştir. Hep, ilk müşteriye evi peynir ekmek gibi satsa zaten tüm emlakçılar Ferrariye binerdi, emin olun.
Amacım burada emlakçılık mesleğinin şerefini yerlerde sürünürken, geneli savunmak değil. Maalesef yalan bilgi ve haddi aşan fiyat yükseltmeleri bir gerçekliktir. Ama "Bak %3 vereceğim, söz!" anlamındaki "Yer Gösterme Belgesi" ne rağmen arkamdan dolaşan müşterilere de yuh diyorum. Bu söz verip, açıkgözlülük yapmaktır.

Fazlı Özdemir, Ben kötü olanı örnekliyorum, benim verdiğim örnekler tamamen aç gözlü ve haksız kazanç elde etmeye yönelik olan kişiler içindir.
Durumu satıcı olan ev sahibi adına anlatıyorsunuz sanırım. Ben ise örneklerimi alıcı tarafından veriyorum.
Madur olmamak adına zaten satış işlemi için önlemler alınması gerekir. Anlaşma hangi koşullarda yapılıyor bilemem ancak siz de işinizi garantiye alarak ev satışını kısıtlayıcı önlemler almalısınız, Noter kurumları bu konuda yardımcı olur sanıyorum. Yapacağınız çok güzel bir savunma bu konuda yeni bir yasa çıkmasına kadar götürebilir durumu. Varsa, tanıdık bir avukatla etraflıca görüşmenizi öneririm.
Ayrıca, bu gibi durumlar da nedense hep iyi niyetli olanın tarafında oluyor. Sanırım ülke olarak iyi niyet sömürüsünde üst sıralardayız.

Hırsızlık yapmakla , emlakçının parasını ödememek eşdeğer bir konudur. Verilmiş bir emek vardır. Hukuk zaten emlakçıları korumaktadır. İcra takibi ile nasıl olsa ödenecek olan bu ücretin en kısa zamanda ödenmesi alıcının yararına olacaktır.
  • Paylaş
Çoğu zaman Müşterilerimiz (Alıcı) Bir gayrimenkulün fiyatından ziyade emlakçıya ödeyeceği komisyonu düşünüyor ne yazık ki.Halbuki emlakçı o kişi kendi işlerini takip ederken emlakçılar onun için en uygun gayrimenkulü en uygun şartlarda almaya çalışırlar, banka kredisini en uygun şartlarda kullanmasını sağlarlar, art niyetli kişilerce dolandırılmasını önlerler. Vergi mevzuatını müşterilerden daha iyi bildikleri için fazladan vergi ödememesini sağlarlar. Tüm bunlardan sonra alabilirlerse hakettikleri emeklerinin karşılığını alırlar. Tarlada çalışan veya inşaatta çalışan kişi ile emlak alım satımına aracılık eden kişi arasındda hiçbir fark yoktur, her ikiside emeğinin karşılığını almaktadırlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

182 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt