Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emlakçıyla pazarlık teknikleri, % kaç indirim sağlayabilirsiniz?

Ev çok merkezi bir konumda, Beşiktaş'ta, Üsküdar'da, Kadıköy'de iskeleye 10 dk gibi bir şey düşünün mesela, Lüks yapılı, yeni bina, 2+1, Kirası 1200 diyor. Çüş.. 100m2 diyor ama elimde metreyle gidecem artık. Çünkü gezdiğim hiçbir evin gerçek m2si yazılmamıştı.Benim bunu 1000'e çekmem lazım.Adam bana soruyor, okuyor musun, çalışıyor musun, kaç kişiyle kalıyorsun, vs. Öğrenciyim ve toplam 3 kişi kalacağız ama o bunu bilmese de olur sanki? Zaten öğrenciyiz dedin mi yoldukça yoluyor..Düzenle
Emlakçı kiraya verirse, para kazanır. Sen de kiralamak istiyorsan eğer, emlakçıya evi çok beğendiğini belli etme. Şöyle demeni tavsiye ederim; "Ev güzel ancak bütçemi aşmakta. 1.000 TL'ye ev sahibi verirse tutabilirim. Size de ancak 800 TL verebilirim. "

Tutmazsa, aramaya devam : -)

Ağaçtaki 3 kuştan eldeki 1 kuş yeğdir. Emlakçı size daireyi kiralarsa para kazanabileceğini unutmayın derim.
  • Paylaş
Emlakçılar kira üstünden komisyon alırlar ve kiraya karışmazlar. Pazarlık edebileceğiniz tek şey emlakçının komisyonudur. Orada da en fazla yasal %10'dan bir kiraya kadar inerler. Kira üstüne pazarlık etmek istiyorsanız mal sahibini bulmalısınız. Emlakçı sizin için mal sahibiyle pazarlık etmez, sonuçta indirdiği her 100 lirada onun komisyonu da 10 lira düşer.
  • Paylaş
5

Görkem Göğebakan, Şaman bey iyi güzel diyorsunuz da emlakçının istenen kirayı yukarı oynatıp her iki taraftan da alacağı komisyonu artırması gibi bir durum da sözkonusu.

Görkem Göğebakan, Mal sahibi emlakçıya verirken Kira bandını atıyorum ki 1100-1200 aralığında tut 1000'in altına inme de diyebilir. Bu da var.

Şaman, Haklısınız hepsi olabilir ama kira evin amortisman bedeli üstünden hesaplanır ki bu da İstanbul için Evin satış fiyatı/(13*12) olur. Eğer evin satış değerini bulabilirseniz kiranın makul ya da yüksek olduğunu tespit edebilirsiniz.

Görkem Göğebakan, Ne yaptınız ya hangi ev kendini 13 yılda amorti ediyor?

Şaman, İstanbul deprem bölgesi, Ankara'da bu süre 16 yıla çıkıyor.

Emlakçılar metrekare olayını sallar inanmayın ayrıca emlakçı gerçek değerin üzerine komisyon koyar sahibinden bulmaya çalışın
  • Paylaş
1

Bayram Tekçe@samet polat merhaba. Bir emlakçı olarak dediklerine katılıyorum. :-) Komisyon vermemek için tabi ki sahibini bulacaksın.

Yeni binaysa ve lüks yapılıysa kiranın fiyatını düşürmen zor çünkü eski yapılı gibi evin bir kaç yerinde çamur atıp fiyat düşürebileceğin deformasyon bulamazsın. O yüzden evi çok beğendiğini ama okuluna uzak olduğunu ve yol masrafının fazla olacağını öğrenci olduğunu bu konuda yol parası indirimi yapmasını isteyebilirsin. Komisyonu için de sen düşük bir fiyat belirle. O muhtemelen az bulacaktır sonra biraz çıkarsın.
  • Paylaş
2

Güven Ayisit, Komisyon vermek ağrınıza gidiyorsa Emlakçıdan ev kiralamayın derim böylelikle insanlara abuk subuk komisyon tekliflerinde bulunmaz karşınızdaki emlakçıyıda üzmezsiniz

Sevgiseli, Bir emlakçıya girip bana ev bulun demedim hiç bir zaman! Evi hep ben buldum tek mesele emlakçıda olmasıydı! Ve ben KENDİ BULDUĞUM EV için EMLAKÇILARA hep PARA VERİM. Bu işteki tek ABUKLUK buydu!

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2009 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt