Bilmek istediğin her şeye ulaş

Empati, sevgi, ve şefkat gibi duygular cezaevlerinde var mıdır?

Ben 3 yıl cezaevinde psikolog olarak çalıştım. Deneyimlerimden söyleyebilirim ki oradakilerin elinde kalan şey düşünceleri ve duygularıdır. Çoğu mahkumlar oldukça güzel sanat eserleri ortaya çıkarmakta ve oldukça edebi eserler yazmaktadırlar. Ancak sanırım buradaki sorunun sorulma amacı farklı. Empati sevgi şefkat gibi duygular antisosyal kişilik bozukluğunda göremeyeceğimiz duygulardır. Cezaevlerinfeki mahkumlar da antisosyal olarak kabul edilirse cevabın boyutu değişir. Fakat deneyimlerimden gördüğüm şu ki ancak yüzde 10 luk bir kısmı antisosyal diye nitelendirebiliriz. Geri kalan yüZde 90 lık kısmı antisosyal olarak yorumlayamayız.
  • Paylaş

Hapse giren insanlardır duygular değil.. Eğer eski Ulucanlar Cezaevine(şimdi müze oldu) yolunuz düşer de duvarlardaki yazıları, gönderilmiş mektupları görme imkanını bulursanız duyguların orada ne kadar yoğun yaşandığını görebilirsiniz..

  • Paylaş

Hangi suçtan dolayı cezaevine girmiş olduğu önemli. Katilden, tecavüzden, çocuklara tacizden vs suçlardan giren kişilerde bu duyguların olduğunu sanmıyorum.

  • Paylaş

kilit altında kalmak demek hapishane demek değildir. her daim kilit altında olunabilir. kaldı ki çok güzel yazanların bir çoğu önce kendini kilit altında tutmuşlar, özlerine inmişlerdir. öyleyse kilit altında olmak engel değil aslında gerek olabilir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1171 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt