Bilmek istediğin her şeye ulaş

Empire State binasının çok katlı çerçeveli çelik sistemini açıklar mısınız?

Mimarlık

Bitiş tarihi: 11.04.1931 (programdan 12 gün erken)
Yapım süresi: 410 gün
Kat sayısı: 103
İşçi ölümü: 5
Yükseklik (uç) : 443,2m
Yükseklik (mimari) : 381m
Maliyet: 40,9mi$
Geçtiği gökdelen (mimari yükseklik) : Chrysler Binası
Geçen gökdelen: Dünya Ticaret Merkezi (WTC, İkiz Kuleler) Mimarlık

Soru seçilen konu başlıkları olarak biraz boşluğa düşmüş. Biraz araştırdım, yani mimari bir konu olduğundan değil (zaten konu mimari olsa anlamaz ve araştırmazdım) mühendislik konusu olduğundan. Gerçekten ilginç bir yapı olduğuna kanaat getirdim.

Gözlemlerim şöyle :

Bu binada modern gökdelenlerden alıştığımız, asansörleri, kaçış merdivenlerini içine alan ve yapı statiğinin ana elemanı olan beton çekirdek yapılmamış ve binanın tüm taşıyıcı konstrüksiyonu çelikten imal edilmiş. Bu durumda hem düşey hem de yatay yüklerin taşınması görevi çelik elemanlara yüklenmiş. Dolayısıyla çelik kesitleri modern gökdelenlere göre oldukça büyük. Konstrüksiyonun diğer önemli farkı da profil bağlantılarının moment taşıyacak şekilde imal edilmiş olmaları.

Mimarlık

Yani her bir çerçeve sırası bulunduğu iki boyutlu düzlemde gelebilecek kuvvetleri kendi başına taşıyabilecek şekilde imal edilmiş. Oluşan mesnet momentleri büyük kesitler kullanılarak alınmış. Dolayısıyla çapraz bağlar kullanılmamış. Neredeyse tüm gökdelenlerde olduğu gibi bu gökdelen de yatay yüklerden gelen momentin giderek yükseldiği temel bağlantısına doğru genişletilmiştir. Bu yapı tarzı ayriyeten aşağı doğru artan düşey yüklerin daha geniş alanlara dağıtılması dolayısıyla her bir düşey elemandaki gerilmenin sınırlar içinde kalması ihtiyacını karşılar. Oluşturulmuş olan tek katlı çerçeveler kendi içlerinde ve düzlemlerinde rijit olduklarından düşeyde birer perde gibi davranarak yükü kendi yüklerini de ekleyerek bir alttaki çerçeveye olduğu gibi aktarırlar. Binanın yatay ve burulma stabilitesi de yine çerçevelerde kullanılan büyük yatay kirişlerle sağlanmış ve aslında sekunder kiriş tabir edebileceğimiz kirişler de çerçevelere moment taşır şekilde (neredeyse ankastre) bağlanmıştır.

Mimarlık

Konstrüksiyonun bu şekilde yapılmış olması işin sanat kısmından sorumlu olan mimara da büyük avantajlar sağlamıştır. Çapraz bağların olmadığı durumda bölme duvarları, kapılar ve pencereler için mimar tamamen özgür olur, onları tam istediği yerlere yerleştirebilir.

Mimarlık

Bütün bunların alternatifi tüm modern çelik konstrüksiyon gökdelenlerdeki gibi beton bir çekirdek yapılması ve çevresine çapraz bağlarla stabilize edilmiş döner mafsallı çelik iskeletin imali şeklinde olabilirdi. Muhtemelen o zamanlarda beton pompaları da yükseklikle günümüzdeki gibi baş edemiyorlardı. 40 sene sonra yapılan WTC'de binalar yaklaşık 35m daha yüksek olmalarına rağmen dikdörtgensel kutu kesitten imal edilmiş olan ana kolonların içi betonla doldurulabilmiştir. Modern konstrüksiyon yönteminin de avantajı küçük çelik kesitleri, hata kaldıran hafif mafsal bağlantıları dolayısıyla düşük çelik maliyeti olur. Bunun yanı sıra kullanılan küçük kesitler sayesinde avantaj metrekareye bile yansıyabilirdi. Tabii bunları yapının inşasından yaklaşık 100 yıl sonra söylemek kolay. Yapıldığı tarihte zamanının çok ötesinde bir binaymış ki 40 sene kadar dünyanın en yüksek binası ünvanını korumuş (WTC 1972).
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

272 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt