Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emzirmenin annelere faydaları nelerdir?

Emzirmek bebekler için en önemli şeydir. Ancak annenin sağlığı için de çok yararlıdır. Bir çok yararı vardır bunlardan en önemlilerini sıralayacak olursak;
 1. Kadınlara özgü oksitosin adlı bir hormon vardır. Bu hormon doğum sırasında rahim kasılmalarını başlatır. Aynı zamanda bu hormon emziren annede artar ve annelik iç güdüsünü artıcı etki sağlar.
 2. Emziren anne emzirdikçe bebeğinin büyüdüğünü görür ve annelik olayına iyice alışır, kendini çok iyi hisseder.
 3. Emziren anneler doğumdan sonra hala çabuk kilo verirler. Çünkü emzirme işlemi annenin günlük enerji gereksinimini 500 kalori artırır.
 4. Emzirmek anne için doğal bir sakinleştiricidir, hem sakinleştirici hem de uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkiler yaratır.
 5. Emziren annelerde kansızlık riski daha azdır. Çünkü emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az olduğundan ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan bu anneler, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluştururlar.
 6. Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski nispeten daha düşüktür. Emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesi ve meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen bir takım moleküler değişiklikler, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirir.
 7. Emzirmek, annenin ileride yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltır. Yapılan araştırmalarda 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu ortaya konulmuş.
 8. Emzirme, şeker hastalığı olan annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır.
 9. Emzirmek annenin ileride endometrium (rahim için tabakası) kanserine yakalanma riskini azaltır.
 10. Düzenli emziren bir kadın hamilelikten 10 hafta korunur. Tam korunma sürekli emziren kadınlarda 10 hafta için geçerlidir. Hiç emzirmeyen veya aralıklı emziren kadınlar ise doğum sonrası 3. haftada korunma yöntemlerini uygulamaya başlamalıdırlar.
Özetle;
Anne Sütü
 • Paylaş