Bilmek istediğin her şeye ulaş

En az kaç saatlik uyku yeterlidir?

Malum sınav dönemi, ertesi gün telafi edilmek üzere, beynin normal fonksiyonlarını çok bozmayacak şekilde bir günlük uykunun ne kadarı feda edilebilir? 3-4 saatlik uyku yerine hiç uyumamak daha mı iyidir? Ertesi günkü telafi uykusu nasıl olmalıdır? Vereceğiniz cevaplar çok önemli çünkü internette başka hiçbir yerde tam cevabı olmayan sorular. TeşekkürlerDüzenle
En sağlıklı uyku saatleri 23.00 ve sabah 3 arası . Öğlen 11. 13 arası
 • Paylaş
Derin uykuya ne kadar çabuk geçebildiğinize bağlı. Meditasyon yada o tarz dinginlik sağlayabilecek bir şey yapıp uyursanız 3-4 saatlik derin uykuyla bir günü rahat geçirirsiniz. Ayrıca uygun yatak, yastık seçildiğinde bile normalde uyandığınızdan daha erken saatlerde daha rahat uyanabilirsiniz.
 • Paylaş
Öğle saati 1 saat bile uyuyabilseniz, gece inanın daha rahat dayanacaksınızdır. Öğle uykusu muazzam bir şey. Ama vakit yok tabi :)
 • Paylaş
Saat 21:30 sonrasından sonra güneş doğmadan ki dilim içerisinde günün 1/4 = 6 saat olacak şekilde gerçekleşen uyku yeterli olacaktır.
 • Paylaş
Uyku genleri diye bir sey varmis. Mesela kuzey avrupalilara 4 5 saat yeterms. Ben 7 8 saat uyurum dinc bir sekilde uyanirim. Einstein ise 11 saat uyurmus ve 11 saatin altndada uyuyudugunda uykusuz kalirmis. Zeki olmasnda bu da mi bir etken bilmiyorum :)
 • Paylaş
1

Mesutkyavuz, bunu tum dunya bılmelı aynen 11 saat

Beş saatlik uyku yeterli bence. Öğle arası biraz uyumak akşam uykusundan daha da verimli olur.
 • Paylaş
7

Fat Ma, ideal bir süre yok.bünye meselesi.

Ömer K., Bünyeden ziyade irade meselesi. Dört beş gün iradene söz geçirip aynı randımanda devam edersen sonrasinda her şey rayına girer . Şahsi kanaatim bu :)

Fat Ma, o öyle değil.fırsat bulunca uyumadığın uykuyu telafi ediyor beyin.

Ömer K., Sende varya hemen kestirip atıyorsun öyle değil bu , şöyle değil böyle :)
Telafi olarak nitelersen yani birkaç gün önceki uyku bulunduğun güne bonus olarak mi ekleniyor .
Misal dört gün yapmamış bi şahıs yatmaya başladı mı kafasını yaptıktan kaldirmadan uyması gerekmez mi bence en fazla otuz saat uyur sonra kalkar dört günü bulamaz ee buna ne dersin :-D

Fat Ma, derste işledik biz bir uyku dönemi 1.5 saatmiş. şahsen daha az uyumayı istiyorum.sordum ne yapalım diye :)) hoca. uykunun kendisini fırsat bulunca az uyuduklarını telefi edeceğini söyledi :))

Ömer K., Benim uykum öyle çalışmıyor bende mi sorun var :)

Fat Ma, :) bünye meselesi :)

Bu tabi ki sizin yapınıza bağlıdır ama en az 7 saat diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Bu sorunun tabii ki kesin bir cevabı yok. Kişiden kişiye değişen bir durum. Normal olarak günlük 7 saat uyuyan biri o bir günü 3 saat uykuyla rahatça geçirebilirken normal uykusu 10 saat olan bir uykucu 5 saatle bile dayanamayacaktır. Siz her gün yapılacak bir eylemden bahsetmiyorsunuz. Benim için mesela 3-4 saat uyku her zaman için hiç uyumamaktan iyi olmuştur.
 • Paylaş
2

Burak Cumba, Günlük en az 6 saat en fazla 8 saat yeterlidir bunun azı gün içerisinde yorgunluk fazlası tembellik yapar.

Dilara, Soruyu okumak yetmiyor, açıklamayı da okumak gerekli.

Yorumumu çok fazla bilimsel bir şeye dayandıramayacağım. Ama çok uyumanın da az uymanın da zararlı olduğunu biliyorum. Sağlık konusun da bu kadar bir bilgim var. Bence çok uymaktansa az uyumak dağa iyidir. Çok uymak tembelleştiriyor ve çoğu zamanınız boşa gidiyor. Küçüklüğümden beri 12 de yatıp 7 de kalkardım ve hiçbir zararını görmedim bence 6-7 saat ideal. Gerçekçi konuşmak gerekirse şimdi aynısını yapamıyorum çünkü üniversitenin verdiği bir rahatlık var.Finale kadar yetiştirmem gereken bir proje var ve en erken 10 da kalkıyorum 2 saatte internette vb yerlerde geçiyor 12 de aktif hele geliyorum ve gördüğünüz gibi zamanımın çoğu boşa gitti.
 • Paylaş
5 saatlik uyku yeterlidir yetişkin bi insan için çünkü bunu gerek vizelerde gerek başka mevzular için yaşadık 5 saaatlik uykuyla bir günü gayet güzel idare edebiliyoruz
 • Paylaş
6
 • Paylaş
Ne cevap verelim ki şimdi bu soruya... Ben ortalama 6 saatten fazla uyuyorumdur ama yetmiyor. Kimisi 3-4 saatin yettiğini iddia etmiş. Kimin doğru söylediğini ve onun doğrusunun genellenip genellenemeyeceğini nereden bilelim? Madem çok önemli, git bir uyku sağlığı merkezine, bir gece orada doktor nezaretinde uyursun, oradan en doğru tavsiyeleri alırsın.

Ayrıca, bu konuyu sınavlar açısından çok takma kafana. Çünkü sınav gecesi sabahlıyorsan sınav performansından daha büyük dertlerin var demektir.
 • Paylaş
5

Ece Naz Sonat, Doğru dedin Bazarov. Sağlıklısı 7 saattir, az uykuyu alışkanlık haline getirmemekte fayda var. Kritik zamanlarda hiç uyumasan da olur zaten.

Bazarov, Aslında ben isterdim az uykuya alışmayı ama bir türlü alışamadım :)

Ece Naz Sonat, Alışılıyor aslında. Uyku öncesi masaj öneririm :)

Bazarov, Yapacak birini de bulursan neden olmasın :)

Ece Naz Sonat, İşte ona bir şey yapamıyoruz maalesef :)

Uyku yeterliliği kişiyi göre değişkenlik gösterir!!!
Kişi düzenli spor yapıyorsa, düzenli yemek öğünlerini kaçırmıyorsa, aşırı alkol tüketmiyorsa ve hepsinden önemlisi 20:00-23:00 saat dilimleri arasında uykusuna başlıyorsa 4-5 saatlik bir uyku kendisini tüm gün dinç hissettirecek enerjiyi sağlayacaktır.
Kişi sağlıklı denilen yukarıdaki ölçülerde yaşamıyorsa sabah 4-5 lere kadar uyuyamıyor, alkol, sigara gibi vücudu yoran zımbırtıların yanı sıra yemek öğünlerini de aklına geldikçe düzenliyorsa bu şahsa 12 saat uyku da verilse yok mu daha demesi pek normal.
Bence uykudan ziyade yaşam standartları pozitife çevrilmeli.
Sporu seven vücut zaten uykuyu sevmez.
 • Paylaş
İnsanlara, ruh hallerine, yaşayış tarzına, gündelik hayatın getirdiklerine göre değişen bir süre..Genel olarak maximum süre 8 saat olarak hesaplansa da bence bu doğru değil.Yeri gelir 4 saat yeri gelir 10 saat uyursun bu kadar kalıplaşmanın bir önemi yok diye düşünüyorum. Ama yine de bir düzen kurmak istersen sabah 6 da güne başlamak güzeldir, günü daha verimli kullanmana sebep olur :)
 • Paylaş
Verimli 3-4 saat. Yani yorgun bi şekilde yatılırsa 3-4 saat.
sanılanın aksine çok yoruldum çok fazla uyumam lazım yanlış....
çok yoruldum hemen dinlernirim.
fazla ve gereksiz uykuda vucudu yorrar.
 • Paylaş
Kerdeş mesela ben 2-3 gündür sabah 6 da yatıp 10-11 gibi kalkıyorum hiç bi sorun yok
 • Paylaş
Vücudun biyolojik saatine göre 22:30-23:00 arası uyumak gerikiyor. Günde en 6-7 saat uyku yeterlidir. Bu 6-7 saat yorgunluk vb sebeplerden artabilir tabi :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

589 Görüntülenme26 Takipçi18 Yanıt