Bilmek istediğin her şeye ulaş

En başarılı bilim kadınları kimlerdir?

Marie Curie veya doğum ismiyle Maria Salomea Skłodowska (d. 7 Kasım 1867 - ö. 4 Temmuz 1934) Polonya asıllı kimyager ve fizikçi. Madam Curie olarak da bilinir.

Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı. Uranyum ile yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toyum'un radyoaktif özelliğini buldu ve Radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik Ödülü, 1911 Nobel Kimya Ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmuştur.
Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/marie_curie

Bilim Ve Teknoloji
  • Paylaş
3

Nazende , Yıllar önce hayatıyla ilgili bir belgesel izlemiştim ve hayran olmuştum. Dünden beri arıyorum lakin bulamadım. Buraya ekleyebilsem hoş olacaktı.

Thecrazyhands, Üstüne tanımam!

Hakan, Bugün öğrendim Bertha Benz diye bir kadın var, bilim kadını değil ama önemli bir kadın, dünyanın ilk araç kullanan kadını, kocasının yaptığı 1 beygirlik 1 silindirli 3 tekerlekli aracı kocasından habersiz tam 105 km sürüyor. Yıl 1888 o araç şimdilerde çok bildiğimiz bir marka. Mercedes Benz :))

Hatice Altuğ

Lazerin hızını 100 kat arttırmayı başaran ve Nature Physics dergisine kapak olan başarılı Türk bilim kadını Hatice Altuğ, Amerika'da yaptığı bir çok araştırma ve yazdığı makalelerle bir çok ödül almıştır. Hatta Obama tarafından bile ödüllendirilmiştir.Bilim Ve Teknoloji
  • Paylaş
Lise Meitner, (7 Kasım 1878 - ö. 27 Ekim 1968) Avusturyalı fizikçidir. Nükleer fizik ve radyoaktivite üzerine çalışmalar yapmıştır. Fizyonun teorik yorumunu yapmıştır. Lise Meitner eğitimini o zamanlar bir kıza göre çok üst düzeylerde tamamlamıştır. Viyana Üniversitesinde okuyup fizik üzerine doktora yaptı. Maria Curie'nin çalışmalarından etkilenip radyoaktivite üzerine çalışmalar yapmıştır. 1918 yılında Otto Hahn ile radyoaktif element olan protaktinyumu duyurdular. Böylece bilim dünyasına giriş yaptılar. Daha sonra radyoaktivite fiziği bölüm başkanı oldu ve Berlin Üniversitesine ilk kadın profesör olarak atandı. Otto Hahn ile birlikte yaptığı çalışmalarda fizyonu keşfetti ancak o dönem yaşadığı sorunlar yüzünden Hollanda’ya kaçması üzerine Nobel Kimya ödülü Otto Hahn'a verildi. Lise Meitner Nobel’i alamadı ancak, Max PLanck ödülü, Enrica Fermi ödülünü aldı. Ayrıca 109 nolu element Meitneryum olarak adlandırıldı.

Bilim Ve Teknoloji
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2351 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt