Bilmek istediğin her şeye ulaş

En çok hangisi çocuklarının geleceğini düşünür: Baba mı yoksa Anne mi?

Bu durum kişilikte biter. Geleceği düşünen ebeveyn vardır; anne yada baba değil!!! Baba olupta çoğunun yaşını bilmeyen ya da anne olupta günlerden gelmeyenler de var. Bu durum ebeveynliktir. Anne babalık değil. Düşünmek ebeveynin görevidir. Ailede anne baba olması ise kopukluktur.
 • Paylaş
Kusura bakmayın ama ayrımcılığın dibi bir soru olmuş. Nice anne biliyorum ağladığında çocuğunu karanlık oda cezasına koyan, nice baba tanıyorum evladının nerede olduğunu bile bilmeyen.

Önemli olan cinsiyetten çok, ebeveynin içindeki sorumluluk duygusu.
 • Paylaş
1

Hakan Köse, Aslında ayrımcılık olarak sorulmamış benim anladığım.. Bilimsel gerçeklere göre ne olduğu sorgulanmış diye düşündüm ben ama benim fikrim tabi.

Yani, genetik ve toplumsal olarak erkeğin fiziksel olarak daha güçlü olması ve kadının bunun yanında başka yetilerinin bulunması gibi "net olarak böyle bir davranış farklılığı var mıdır" gibi düşünülmüş sanırım, ya da ben zorluyorum şu an :)

Tabii ki her ikisi de düşünür bana göre... Zira çocuk hem anneye hem de babaya ait bir varlıktır.
 • Paylaş
2

Serif132, Bence daha çok baba düşünür %52 baba %%48 anne:)

Tuba Kaşkaya, "Bence"lerin geçerli olduğu bir soru.Bana göre de %99.9 ANNE %0.1 baba :)

Bu şekilde genelleme yapmak yanlış bence;

Haberlerde sanki hiç görmüyoruz, "kızına tecavüz eden bir babayı" ve "yeni doğmuş çocuğunu çöpe atan yada 9 gün evde bırakıp tatil yapan anneyi"

Bence bu soru çok gereksiz olmuş, evladının geleceğini annelik ve babalık haklarını bilen ve vicdan sahibi olan İNSANLAR düşünür. . .
 • Paylaş
Senin olmanı hangisi daha çok istediyse... Sonuçta ortada terk eden anne de terk eden baba da örnekleriyle var veya tam tersi.
 • Paylaş
Her ikisi de düşünür bence lakin, anneler daha fedakar oldukları için anneler daha çok düşünürler. Bunun tersi örnekleri de görmemiz mümkündür. . .
 • Paylaş
"Anneni mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı? " sorusunun ebeveyn versiyonu olmuş bu!
Cevap: İkisi de!

 • Paylaş
Bu tarz sorular ile İnternet çöplüğüne hizmet eden çocuğu uyaran ebeveyn doğru cevaptır.
 • Paylaş
Çocuk ikisinin bir parçası kim kendisine zarar gelsin iserki.
 • Paylaş
Bence geleceği daha çok düşünen kadınlardır. Yalnız anne geleceği düşünür de baba hiçbir şey yapmaz diye bir şey söz konusu olamaz. Çocuk iki tarafın da kaçamayacağı, zaten genellikle kaçmak da istemeyeceği müşterek bir sorumluluktur. Anne geleceği düşünür, babayla konuşur, tartışır, bir karar verilir ve kültürümüzde genellikle babanın, ara sıra da annenin eve getirdiği ailenin ortak bütçesinden bu gelecek için yatırım yapılır. Bu gelecek için sıkıntıyı da ikisi beraber çeker.
 • Paylaş
Hamileliğin başlamasıyla 4. veya 5. ay gibi kadın etrafını analiz etmeye başlar. Bu eşiyle başlar, ev hayatı, evin düzeni, parasal gelirleri, ülkenin ekonomisi, dünyanın düzeni gibi mikrodan makroya doğru bu analiz ilerler ve hatta erkek bunu yapmadığı için kadın bu duruma bozulmaya başlar. Bu tamamen içgüdüsel ve kadının analizci yapısından kaynaklanır. Tabii çocuk doğduğunda bu durum devam eder. Hatta bazı kadınlarda bu durum abartılı hale gelir. Hırslı anne tipi bu durumun aşırı hale gelmiş halidir. Erkek de düşünür tabii ama daha düz platformda. Kadın kadar analizci ve hırslı olduğunu düşünmüyorum. Ama bu yaklaşım genellemedir. Tabii ki çok hırslı babalar ve dümdüz anneler de vardır.
 • Paylaş
Aslında sadece Anne Baba değil, belki tanıdık tanımadık bir çok kişinin, geleceğine dair düşündükleri olabilir çocuklar için. Ama bence anne yada baba aynı derecede farklı alanlar ile düşünür. Anne belki çocuğunun iyi giyinmesi için fedekarlık yapar baba ise o elbisenin alınmasında. Hangisi için daha az daha çok diyebiliriz ki?
 • Paylaş
Böyle ayrım yapıp genellemek anne babalara haksızlık olabileceğini düşünüyorum o yüzden aleden aileye değişen bir durum ben her ikisinin de düşündüğünü düşünüyorum : )
 • Paylaş
İkiside bence
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1299 Görüntülenme18 Takipçi15 Yanıt