Bilmek istediğin her şeye ulaş

En çok şaşırdığım şeylerden birisi bazı toplum mühendislerinin ne olursa olsun mezhep farklılıklarını katarak ülkeleri dağıtabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Türkiye, Mısır, Tunus, Fas, Libya vs. hepsi yaprak dökümü gibi nasıl bu kadar çabuk etkilenebiliyor?

Müslüman oldukları için.
  • Paylaş
medyanın gücü sayesinde yapılamayacak çok az şey var. ortaya atılan yapay problemler ve gerçekte yaşanmış bir kaç olayı medyada ön plana çıkarta çıkarta insanlar bu problemin gerçek olduğuna ve dahası kendi problemleri olduğuna inandırılıyor. bu mezhep çatışması, din çatışması hatta ve hatta çoğu zaman işçi ayaklanmasında bile kullanılan, kullanılması muhtemel yöntemdir. 
insanların algıları ve bunun sonucu düşünsel seçimlerinin nasıl işlediğine psikoloji bilimi daha fazla hakim olursa, insanların robottan farklı olmayacaklarını düşünecek kadar kötümserim ne yazıkki :( tek umudum insanın değişken yapısı.
mesela arap baharı dedikleri şeyin yaprak dökümü olduğu çıktı ortaya, ilk günlerde medyada çok fazla yer almasından kıllanmıştım zaten.
  • Paylaş
Bazı toplum mühendisleri mezhep farklılıklarını kullanarak ülkeleri dağıtabilme yeteneğine sahip değil. Saydığınız bu ülkeler Aydınlanma'nın tam oturmamasından kaynaklı mezhep ve etnisite farklılıklarına aşırı duyarlı. Örneğin, bu müthiş yetenekli kişilerin yetenekleri kendi aralarında işlemiyor. Fransa tarihte Katolik ve Protestanlığın kavşak noktasıdır. Bugün ise Arap ve Türk nufüs nedeniyle İslam popülasyonu ve bunların yanında önemli bir Ateist barındırıyor. Etnisiteler ise Galyalılar (En eski Fransızlar), Frenkler (Fransa'da yaşayan Almanlar), Bretonlar (Fransa'da yaşayan İngiliz kökenliler), İspanyol, katalan veya bask kökenliler, Alsace, Lorein. (Amerika'yı sanırım saymama gerek yok)

Yani sorun mezhep ve etnisite çokluğu değil. Çok söylendiği gibi bu durum ortadoğuya ait özel bşr durumda değil. Ortadoğu toplumları geri kalmış yarı veya tam feodal toplumlar, onlara savaş açacak veya sömürecek olan devletler de bunu biliyor ve bundan yararlanıyor.

Çözüm ise şu anda milletçe hakir gördüğümüz şeyde: Aydınlanma devrimi. Bunu yalnız Türkiye için de söylemiyorum. Tüm ortadoğu için.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

823 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt