Bilmek istediğin her şeye ulaş

En dayanıklı inşaat yapılabilecek geometrik şekil hangisidir? Soruya kaynak göstererek yanıt verebilecek var mı?

Okulda bize öğretilen kubbe idi yalnız düşününce bir truss'ın göreceği işlevi görebilmesi için iki tane sırtsırta dayanmış hilalin durması gerektiğini düşününce acaba üç ya da dört truss'ın birbirine yaslanmışı olan bir piramit midir diye de düşünüyorum. Soruda kaynak sorulmuş, aynı miktarda mazleme ve aynı kalınlıkta membranlar kullanılarak, aynı alanı örten kubbe, küp, koni, piramit, silindir gibi formlar modellenip, birer de yanal yük eklenerek analiz edilmeli.

Hangisinde daha az gerilmeler çıkarsa o en dayanıklıdır diyebiliriz. Yalnız bu bile doğru bir kanıt olmaz. Bir kubbenin tepe noktasında sağlam gerilme oluşur, mesela ama onu da orada yerel olarak malzeme kalınlaştırarak çözebiliriz.
Diğer kısımlarda gerilmeler çok güzel dağılacağından yine de kubbe en dayanıklı diyebilirim.

Yukarıdaki boyutsal şartları hesaplayıp,yayınlayan bir babayiğit varsa ben de modelleme ve analizlerini yaparım. Gelin mühendisler işbirliğiyle sonunda şu soruya bir çözüm getirelim.
  • Paylaş
En dayanıklı inşaat için geometrik şekilden ziyade yapım yöntemi önemli çağımızda. Dünyanın bir çok yerinde formsal olarak ütopik yapılar çok dayanıklı yapılırken Türkiye'de beş katlı dikdörtgen prizmalar bile çökebiliyor .
  • Paylaş
En dayanıklı geometrik şekil üçgendir. Dikkat ederseniz köprü kafes sistemlerinin temeli buna dayanmaktadır. sciencetech.technomuses.ca/english/schoo...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

523 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları