Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşük bütçeli ve kaliteli filmler sizce hangileridir?

8.5 milyon dolarlık bütçesiyle Quentin Tarantino inanılmaz bir filme imza atmıştır. Pulp Fiction gerek çekimleriyle, gerek olay örgüsünün sinema tarihinde ilk defa değişik bir şekilde işlenmesiyle, gerek ikili diyaloglarla Hollywood tarihinin kült filmlerinden biri olmuştur. Şahsen ben toplasanız 20 kere baştan sona izlemişimdir.

Bunun yanında düşük bütçeli ve inanılmaz başarı sağlayan filmler için bir örnek de Paranormal Activity serisini verebiliriz. El kamerasıyla çekilmiş bir film ile bu denli yüksek rakamlara ulaşmak büyük başarı doğrusu.

Son olarak yerli bir yapımdan da örnek vermek istiyorum. Çalgı Çengi filmi düşük bütçesine rağmen Ankara'dan gelen iki adamın öyküsünü çok başarılı bir şekilde yansıtmış. Hem olay örgüsü hem de oyuncu kalitesi açısından üst düzey bir film.
  • Paylaş
Tüm Roger Corman filmleri. Kendisi B filmi üstadıdır. B filminden de anlaşılacağı üzere ucuz bilim kurgu ve korku filmleri çeker. Corman sineması bir okul gibi yanında bir çok oyuncu ve yönetmen yetişmiştir (aralarında Jack Nicholson ve Francis Ford Coppola gibi efsane isimler vardır). Özellikle Poe hikayelerine yaptığı filmler görülmeye değerdir. Tabi Corman'ın Poe'yu seçmesinde bir korku edebiyatı hayranı olmasının yanında Poe hikayelerinin telif hakkı olmaması da etkilidir. Ucuz film çekmenin uzmanıdır Corman ve bu konuyla ilgili "Nasıl Beş Kuruş Kaybetmeden Onlarca Film Çektim" diye bir kitabı vardır.

Önemli filmleri arasında;
  • The Little Shop of Horror
  • The Fall of The House of Usher
  • The Teror
  • ve The Haunted Place gösterilebilir.
  • Paylaş
The Man From Earth hatirladigin en dusuk butceli ve kaliteli filmlerden biri. imdb.com/title/tt0756683/Sadece bir odada 10 kisinin diyaloglariyla suren film, senin benim toplayacagimiz parayla da cekilirdi. Fakat sen ya da ben o senaryoyu yazabilir miydik?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1072 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt