Bilmek istediğin her şeye ulaş

En etkili sosyal medya aracı hangisidir?

Diğer cevaplarda da görüldüğü üzere maalesef ki bunun tek bir yanıtı yoktur. Ancak bunları kategorize etmek de günümüz şartlarında çok da doğru olmayan bir yaklaşımdır. Bu soruyu tamamen bir marka üstünden düşünüp ona göre cevap vermeye çalışacağım. Markalar; internet üzerinden yaptıkları paylaşımlar, resimler veya videolarla değil ürettikleri içeriklerle de internet dünyasında ve tabii ki de sosyal medyada var olmalıdırlar. Bazen hedef kitlenizi blog'lardan, bazen sosyal ağlardan, bazense paylaştığınız ufacık bir bilgiden yakalayabilirsiniz. Ancak günümüzde kabul gören sistemlere bakıldığında (örneğin; Socialbakers gibi), herkesin tahmin edebileceği gibi 2 ana sosyal ağ üzerinden, sizin veya markanızın gerçekleştirdiği paylaşımları baz alarak etkileşim oranlarını hesaplamaktadır.

Facebook için etkileşim oranı;

Etkileşim oranı = [(Günlük*; Beğeniler + Paylaşımlar + Yorumlar) / Toplam fan sayınız**] X 100
*Gerçekleştirdiğiniz tek bir post için kullanıcıların beğeni, paylaşım ve yorumları.
**Post'u gerçekleştirdiğiniz gün ki toplam fan sayınız.

Twitter için etkileşim oranı;

Etkileşim oranı = [(Yanıtlar + Retweetler) / Takipçi sayınız**] X 100

Peki yukarıda da bahsedilen etkileşim oranları gerçekten de reel sonuçlar vermekte midir? Bu durum tartışmaya açık bir konudur. Burada akla gelen bir diğer soru ise sizin etkileşiminizin gerçekten de hedef kitleniz ile olup olmadığıdır. Bu yüzden özellikle marka etkileşimleri için, eğer marka duruşuna aykırı bir durum söz konusu değilse tek yönlü iletişimden ziyade çift yönlü bir iletişim tarzının etkileşim oranlarını arttıracağı aşikardır.

Özetle; en etkin sosyal ağ yoktur ya da tek bir tane değildir, sosyal ağları en etkin kullanan markalar veya kişiler vardır. (Bloglar, facebook, twitter, youtube, google+, instegram, vine, pinterest ve sözlüklerin neredeyse tamamı ve bunların ortak kullanımı en etkin sosyal medya kanalını oluşturmaktadır.)
 • Paylaş

En etkili sosyal medya aracı diye bir ayrıştırma yapabilmek için, kullanacağınız marka/ürün'ün amacının ve içeriğinin ne olduğu önemli. Örnek veriyorum; bir finans kurumu düşünün borsa ile ilgili. twitter, facebook'dan çok daha etkili bir mecra'dır. anlık ileti'nin avantajlarını kullanabilir. Ancak bu demek değildir ki diğer sosyal mecralarda da bulunması sakıncalıdır. Hatta soruyu değiştirelim bence;

"..... sektörü için etkileşimin en fazla olacağı sosyal medya aracı hangisidir?"

Bu arada sormadan edemeyecem şimdi farkettim. Sosyal Medya Aracı derken sosyal medya yönetim ve takip uygulamalarını kastetmiyorsun umarım. yoksa tüm cevap verenler boşa çene çalmış olacağız :)

 • Paylaş

Sosyal ağ denilince aklıma, kullanıcılarının çoğunun ticari amaç gütmeden interaktif etkileşimde olduğu, paylaşımda bulunduğu, yazılı, görsel içeriklerini yayınladığı ortamlar aklıma geliyor. Bu anlamda da Twitter bence rakipsiz oldu. S on dönemde artık siyasilerin, ünlülerin, ya da toplumun popüler kültüründe yer alan şahısların resmi basın yayın aracı gibi kullanılıyor. En son Fenerbahçeli Alex'te bu olayı gördük, Okan Bayülgen, Ceyhun Yılmaz, Cüneyt Özdemir, Saba Tümer gibi popüler kültürün şövalyeleri de Twitter'ı yurt içinde çok önemli bir noktaya getirdi ve uzun süre de tahtında oturur gibime geliyor.

 • Paylaş

Bu sorunun cevabı sosyal medya aracının ne kadar işlevsel, kullanılabilir ve sosyal olduğuna bağlı bence.

 • Paylaş

Amaca göre değişir elbette.

Bilginin yayılma hızı olarak twitter, paylaşım çeşitliliği olarak facebook, tek tür paylaşımda çeşitlilik anlamında da instagram diyebiliriz.

 • Paylaş
Sosyal ağların hepsi mantıkta aynı amaca hitap eder. Aşağıdaki projelerin hepsi birbirinden başarılı. Sunumlar farklı ama amaç aynıdır.
 • Twitter
 • Facebook
 • Google+
 • Pinterest
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1706 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Facebook etkileşim oranı nasıl hesaplanır?

 • Twitter etkileşim oranı nasıl hesaplanır?