Bilmek istediğin her şeye ulaş

En hızlı 'ezberleme' düzeyinde anlama nasıl olur (örneğin 80 sayfalık bir konu için)?

Ezberleme bir anlama yöntemi değildir diye düşünüyorum. Ornegin bir çoğumuz istiklal marşını ezbere okuduk öğrencilik yıllarında. İlk iki kıtasını bilmeyen yoktur, buna rağmen hadi istiklâl marşı hakkında bir kompozisyon yazalım desek. Birçok insan kalem oynatamaz çünkü ezberindeki sözleri anlamaya çalışmamıştır hiç.

Ezberlemek başka bir eğitim metodu, anlayarak öğrenmek başka bir metod gibi geliyor bana.
 • Paylaş
80 sayfalık bir konuyu ezberleyebiliyor musunuz? Bu çok sıra dışı bir yetenek! Bence onu yapabilen birine bizim anlayışımız kıt kalacaktır. Ezberlemenin öğrenme olmadığının farkındasınız zaten. Bir de en hızlı ezberleme olunca konu artık anlamadan hiç söz edilemeyecektir. Hızlı ezberlerin hemen unutulduğunu hepimiz hayatımızda tecrübe etmişizdir, sizde bu durum nasıl? 80 sayfa ezberleyebilen bir insan onu biz normal insanlara göre değişik süreler hafızada tutuyor olabilir. Eğer unutmuyorsanız bence anlamanıza gerek yok, bilgi gerektiğinde çağırıp anlayabilirsiniz ama ne gerek var; sonuçta bütün bilgileri İnternet de ezberlemiş durumda, istediğiniz anda bilgiyi alıp okuyup anlayabiliyorsunuz.
 • Paylaş
Madem ki soru 80 sayfa nasıl ezberlenir şu cevabı verebilirim.
Ben ezberci olmadım hiç. Öğrenerek devam etmek hep iyidir. Kalıcıdır. Şöyle bir yönteme maruz kalarak ezber yapmıştım.
Okulda hukuk, hukuk dilinden hiç haz almazdım. Anlamazdım.
100 sayfalık bir sınav konusunun muhtemel sınav sorularını çıkaran ezberci arkadaşım elime 20 sayfa tutuşturup, bunları ezberlemem gerek dedi . Satır satır okudum. Tekrarladı. Ezberleyip yutana kadar 2-3 saat geçti. Fakat inanılmaz bir hızda tekrar ede ede ezberledi.
İşlem bittiğinde %80 yakınını iki üçkez okumaktan bende ezberlemişim.
Sınavdan 90 aldı. Geçti. Bende 74 aldım. 4 yıldır alttan aldığım ders üstelik. Diğer tüm hukukları böyle geçtim. Ticaret Hukuku harici hiçbir konuyu hatırlamıyorum bile.

Evet sizin özetiniz ise 80 sayfa, alın iyi ezberci arkadaşınızı karşınıza ve beraber çalışın. İnanıyorum ki kısa vadeli çözüm olacaktır.
Bol şans.
 • Paylaş
80 sayfalık bir konuyu hem ezberleyip hem de anlamak çok az rastlanan bir yetenek olsa gerek. Fakat okuduğunuz şey her neyse örneklendirerek veya hikayeleştirerek aklınızda tutmak mümkün olabilir. Biraz daha açmak gerekirse; Okuduğunuz şeyi hayatınızdan örnekler vererek ve bunu
da hikayeleştirerek aklınızda kalıcılık sağlayabilirsiniz. Fakat bu 80 sayfa için ne kadar geçerli olur onu bilemeyeceğim. Bu size, hayal gücünüze ve tabi birde ezber yeteneğinize bağlı.
 • Paylaş
Öğrenme piramidinin basamakları şunlardır:
 • Okumak %10
 • Görsel-işitsel (odyovizüel) anlatım %20
 • Sunum %30
 • Tartışma-münazara %50
 • Pratik %70
 • Başkalarına öğretmek %90
 • Paylaş
Ezberlemek kalıcı değil anlıktır. 80 sayfalık bir konudan bahsedıyorsak eger bu hızlı olabilecek birşey değil. Ezber yerine anlamaya çalışırsanız daha hızlı ve daha anlamlı cümleler elde edersiniz. Benim yöntemim 5 10 satır okuyup, sonra ne anladıgımı yazarım. Ezber değil belki ama anlatılmak istenen aynı.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

283 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları