Bilmek istediğin her şeye ulaş

En iyi eğitim sistemi nedir? Nerededir?

2000 yılından beri en iyi eğitim sistemi Finlandiya'da uygulanmaktadır. Bu eğitim sisteminde sınavlar, dershaneler, özel hocalar vs hiç biri yok. Öğrenciler ortalama günde 4 saat ders görüyor. Öğretmenler okunacak kitapları kendileri seçiyor yani Türkiye'deki gibi öğretmenleri kapsamı altına almak yok. Öğrenciler yalnızca gördükleri zorunlu eğitim sürecinde bulunan ve öğretmenlerinin hazırladıkları sınavlara giriyor. Teste dayalı değil öğrenmeye ve uygulamaya dayalı bir sistem söz konusu. Öğrencilerin okulu sevip başarılı olmasındaki diğer bir özellik okulun ev ortamı gibi olması bir şeyler öğrenmek istediğinde arkadaşlarının ya da öğretmeninin yanına her istediğinde gidip sınıfta gezebiliyor. 90 dakika öğretmenin anlattıklarına kafa sallamak bu sistemde yok.

Kantinde sadece süt, meyve ve su bulunuyor. Sağlıklı beyinlerle öğrenim yapılması amaçlanmış. Okuldaki bitkiler, akvaryumlar ve mutfaklar öğrencilerin sorumluluğunda, öğrenciler okulu ikinci evleri gibi görüp rahat etsin diye dönüşümlü olarak bakımları üstleniliyor. Diğer bir özellik ise öğrenme yetisini kazandıran öğretmenler Türkiye'deki gibi KPSS sınavlarıyla psikoloji bozulmuş halde, bir an önce atama beklemekten başka bir şey düşünmeyen öğretmenlerden oluşmuyor. Finlandiya'da öğretmen olabilmek için; kitap sınavı, bilgi araştırma, sentez yapabilme, bilgiyi yorumlama, analiz etme, kişilik ve karakter yapısı, öğretmenliğe uygun bir psikolojiye sahip olup olmama gibi bir çok alanda öğretmenler testlerden geçiriliyor. Finlandiya'da en saygı duyulan meslek ise öğretmenlik..

Finlandiya'da ders görülen ortam işte bu şekilde;

Eğitim Sistemi

Bu arada, Türkiye en iyi eğitim sistemi sıralamasında sondan ikinci..
  • Paylaş
Diğer yanıtları görünce küçük bir araştırma yaptım ve Finlandiyalı Bilim İnsanları hakkında bir kaç örnek buldum:

Fredrik Idestam: Nokia'nın kurucusu olarak bilinen mühendis ve iş adamı.

Linus Benedict Torvalds: Linux İşletim Sistemi çekirdeğinin geliştiricisi, Finlandiya asıllı Amerikalı bilgisayar müendisi.

Gustaf John Ramstedt: Fin Türkolog, Altayist.

Bir de bizim medyadan bir haber:
"Finlandiyalı Bilim Adamı Alerji Tedavisinde çığır açtı"
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1328 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt