Bilmek istediğin her şeye ulaş

En iyi gitar markaları hangileridir?

Hahaha, Contreras mesala klasik gitarda çok iyidir, 20.000 Avro gibi fiyatlarla başlar ve ödenen paranın hakkını da son kuruşuna kadar verir (çaldım gerçekten çok özel gitarlar). Ama ucuz ve iyi olsun dersen mesela bende bir Godin Gran Concert var 2.000 Avro gibi fiyatlara ediniliyor ve mükemmele yakın ama bir İspanyol gitarı keyfini vermiyor. Ayrıca İspanya'da 500 Avro gibi fiyatlara gerçekten çok kaliteli tam sana uygun gitarlar yaptırabiliyorsun. Elektroda mesela G&L çok hoşuma gidiyor, ondan da bir Stratım var. Fender, elektroda artık G&L tarafından (Leo Fender'in Strat zaten peynir ekmek gibi satıyor diye kurduğu ve geliştirilmiş, çok daha kaliteli malzemelerle Strat ve Teleler ürettiği firma) çoktan sollandı ama bu gitarlar da yaklaşık Fender kardeşlerinin iki katı kadar fiyatlara satılıyor. Gretch'de nefis gitarlar üretiyor. Gibson da Les Paul'lerinin ve SG'lerinin kalitesinden hala ödün vermiyor. Ucuz ama iyi klasik gitarlardan Alhambra'da güzel gitarlar üretiyor. Çelik telli akustik gitarların en iyilerini kanaatimce Çek firması Moulin Rouge üretiyor. Bunun yanı sıra Martin de hala çok iyi. Eskinin Takamine'si artık öyle iyi değil, ucuz ve kötü gitarlar üretiyorlar. Ovation'da pahalı ve özel gitarlar üretiyor, onların da sesi ve şeklini sevmek lazım, çalınabilirlikleri muhteşemdir.

Sanki bu konu biraz öznel. Her gitarist farklı gitarlara kadınım diyebiliyor. Hatta Steve Vai ve Joe Satriani de çoğu modelini hiç sevmediğim Yamaha ve İbanez modellerini çalıyorlar...
  • Paylaş
2

İlginc Adam, Bilgiler için saol, Contreras gitarı merak ettim doğrusu!

Şaman, Ah o gitarlara dokunabilmek için dahi gitarist ya da onun kankası :) olmak lazım. Mozarteum'u iki senede bitirmiş, Eliot Fisk'in öğrencisi olan Yunanlı bir arkadaşım var ve Contreras ona havadan gelmişti. Gerçekten de iyi enstrümanlar iyi çalanlara bir şekilde artık çalmayan ama değerini bilen kişilerden geliyor. Benim de öyle bir Alhambra'm oldu, benim seviyem de o kadar. :) Sonuçta klasik gitarist piyasası çok katı bir piyasa, arkadaşım dayanamadı ve Viyana'da müzik öğretmenliğine soyundu ve tabii ki gitarı da geri verdi.

Jackson 80'ler ve 90'larda çok tutulmuştur ve bana göre halen Jackson'un Amerikan üretimleri Trash, Shred ve bu skaladaki müzik tarzları için birebirdir. Hatta şöyle ki Soloist modelleri çok daha geniş yelpazede müzik icra edebilme olanağı sağlar. Neck-Thru (yani sap ve gövdenin yekpare olması) olmasından mütevellit sesteki sustain'i maksimum seviyede tutar ve üst perdelere rahat bir erişim sağlar.
  • Paylaş
Genelde piyasayı 3-5 marka domine ediyor elektro gitarda. Fender, Gibson, PRS, ESP, Ibanez gibi. Bunların da kendine has soundları var. Mesela metal için ESP, Ibanez. Blues, Rock için Fender, Gibson. Tabi her gitarda her tür çalınabilir ama hakkını veremez bazıları. Mesela Fender Telecaster'da metal çalınmaz. Gibson daha ortada, yani blues da çalarsın rock da, hatta hard rock da.

Tabi bu gitarların alt markaları da var. Gibson'ın Epiphone, Fender'in Squire, ESP'nin LTD. Bunlar da aslında gitarın soundunu seven ama çok parası olmayanlar için. Ama bunların da bayağı pahalı modelleri var alt marka dedim ama.

Tabi bunlar dışında da güzel gitarlar var. Mesela Cort. Kimileri çöp der ama benim CR 250 gibson tarzı Cort gitarım var. Seviyorum kendisini, mutluyuz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2172 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt