Bilmek istediğin her şeye ulaş

En iyi Linux işletim sistemi dağıtımı hangisidir?

Dağıtım olarak artık yüzlerce var ama SuSe ve RedHat oldukça iyi bence.
Tabii asıl olarak dağıtımlar ne için kullanacağınıza göre değişiklik gösteriyor.
Çekirdek temelde değişiklik göstermiyor ancak derlenme ve arayüzde yapılanlar ve tabii ki en önemlisi de verilen destek Linux dağıtımlarının kalitesini belirliyor. Tamamı ile Türkçe olması ve verilen destek gözönüne alındığında pardus.org.tr/ da bu oyunda iyi bir yerde.
  • Paylaş
7

İlginc Adam, Pardus 2011 beni tatmin etmedi açıkcası, Linux da Ubuntu ve Mint kullanmıştım, ama biraz sitesini kurcalayınca çok farklı işletim sistemleri gördüm. Evde kullanmak için en iyi linux'u arıyorum.

Serkan Kiose, Ben Suse'yi denemeni öneririm o halde. İlk Lnux kullananlardanım ama malesef artık zaman ayıramıyorum ve kullandığımız tüm sistemler .NET tabanlı olduğu için de Microsoft'tan geçemiyoruz ama Suse benim en tatmin olduğum dağıtımlardan birisiydi.

İlginc Adam, Denemekte fayda var, genel olarak Ubuntu kullanıyorum evde ama linux'un hızını çok seviyorum, o yüzden diğer işletim sistemlerini de kullanmak istiyorum. Suse'yi deneyeceğim, bakalım ne kadar başarılı...
Dediğiniz gibi .Net Windows'a insanın göbeğini bağlıyor. Ticari yazılımlarda gelişmelerininde tek sebebi bu olsa gerek...

İlginc Adam, Tavsiyeniz için teşekkür ederim..

Serkan Kiose, rica ederim. umarım faydalı olur....

Tarık Önal, Tek Kelime ile Ubuntu derim

melih karaca, Debian demek istiyorum.

Anketlere göre Mint ve Ubuntu. Taşınabilir olanında ise Slax ı tek geçerim.
  • Paylaş
1
Gerek son kullanıcı gerek geliştirici için Ubuntu tercih edilebilir güzel bir sürümdür.
  • Paylaş
Açıkçası GNU/Linux dağıtımlarında en iyiyi seçmek gibi bir durum yoktur. Çünkü GNU/Linux dağıtımları çeşitli ihtiyaçlar için ortaya çıkmıştır. İhtiyaçlarınızı ve kullanacağınız donanımları göz önünde bulunarak dağıtım seçmeniz size en iyi sonucu verecektir.

Tabi ki kullanılan dağıtımlar arasında bir popülerlik sıralaması mevcut. Distrowatch sitesi üzerinde bir liste bulabilirsiniz. Orada da görebileceğiniz gibi Mint ve Ubuntu dağıtımları diğer dağıtımlara göre daha popüler. Ancak bu dağıtımlar yine en iyi dağıtım olduğunu göstermez.
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Pardus un son sürümünü yerden yere vuruyorlar, ne dersiniz?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2789 Görüntülenme15 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları