Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sandboxie yazılım deneme alternatifi ve w10 güncellemelerini setup yapma tekniği ya da daha profesyonel bir çözüm verir misiniz ?

İşlemci i3 - Ekran kartım intel hd4600 - 4 gb ram var Laptop ta ve windows 10 64 bit kullanıyorum.Soruyu güncelleme ihtiyacı hissettim,pek anlaşılır olmadığı için. Programların nerelere kurulduğunu, hangi kayıtları nerede sakladığını öğrenmem lazım. Kuracağım programı tekrar ayarlayıp edip kendi ayarlarım ile setup haline getireceğim. *** Sandboxie gibi ama daha profesyonel bir yazılım da işimi görür. Ama kesinlikle kurduğum programlar hali hazırda kullanmış olduğum sistemde kesinlikle pislik oluşturmayacak. Bir de format sonrası güncellemeleri backup yapıp setup halinde yükleme gibi bir şansım var mı ? Windows güncellemelerini her defasında kota sıkıntısı yaşamamak için setup haline getirmek istiyorum.Düzenle
Problemi çok anlaşılır anlatmamışsın. Uzun uzun yazmışsın ama elde etmek istediğin şey çok anlaşılır değil.

1- "Çok geziyorum. Laptop taşımak istemiyorum.. Bir sistem kurayım, sadece HDD taşıyayım, sonra başka bir PC veya Laptop'a bu HDD'yi takayım her şey aynı şekilde çalışsın" diyorsan; harici bir diske Windows To Go kurabilirsin.. Dezavantajları: Güvenlik gereği taktığın bilgisayara ait hard disklere erişemeyeceksin. Bir de harici diskler genelde yavaştır, SSD türevi pahalı bir harici disk ayarlaman gerekebilir. VMWare veya VirtualBox kullanarak da olur evet. Sanal işletim sisteminin dosyalarını harici bir diskte taşıyabilirsin istersen. Ama gittiğin her yerde VMWare veya VirtualBox kurman gerekir. Ve senin de söylediğin gibi; donanımları gereksiz kullanıyor, tam performans alamıyorsun. İyi bir i7 işlemci + 16GB bellek olsaydı mesela çok dert olmazdı bu konu..

Benim kişisel görüşüm ise; bunların hiçbirine gerek yok..Amacın sistemini taşımaksa, hafif bir laptop satın al, onu taşı.. Çanta taşımak çok zor iş değil bence.. Gün gelecek, tüm işletim sistemleri tamamen cloud üzerinde merkezi olacak, telefonlar da dahil olmak üzere. Elimizdeki donanımlar aptallaşacak, kurduğumuz yazılımlar cloud üzerinde uzaktan çalışacak.. O zaman böyle sistemi bir yerden bir yere taşıma sıkıntısı kalmayacak..

2 - "Çok yazılım kurup kaldırıyorum, sistem çok kirleniyor" demişsin. Sanırım asıl amacın bu.. Bu durumda ise ilk aklıma gelen "Deep Freeze" yazılımı.

faronics.com/en-uk/products/deep-freeze...

Eskiden İnternet Cafe'lerde çok kullanılırdı, halen var mı bilmiyorum.. C: sürücüsünü hedef olarak belirliyorsun mesela.. Bilgisayarını her yeniden başlattığında, sistem eski haline geri getiriyor. Yeni bir program kurup memnun kalırsan, sistemi tekrar Freeze ediyorsun. Dezavantajı: Silinmesini istemediğin dosyalarını her zaman başka bir sürücüye kaydetmen gerekiyor. Mesela programların varsayılan kaydetme klasörlerini D sürücüsüne ayarlaman lazım. Ya da "Data Igloo" isimli bir eklentisi var, Belgelerim, İndirilenler, Masaüstü gibi klasörleri D: sürücüsüne bağlayabiliyorsun. Bir de programların kendi ayarlarını değiştirdiğinde tekrar sıfırlanıyor, bu yüzden her ayar değiştirdiğinde tekrar Freeze işlemi yapman gerek. Freeze işlemi çok uzun sürmüyor aslında, hızlı, ama unutabiliyor insan bazen, tek sıkıntı o.. Önemli bir dosyayı geçici olarak masaüstüne kaydedip sonra unutup bilgisayarını kapatırsın, sonra kafayı vur duvarlardan duvara..

Benim kişisel görüşüm ise; bunların hiçbirine gerek yok..Amacın sistemini temiz tutmaksa, o zaman o kadar yazılım yükleyip kaldırmaman gerekir. VMWare kullansan bile, sonuçta sanal işletim sistemi de kirlenecek, yine onu da baştan kurman gerekecek.. Bilgisayarını temiz kullanırsan yılda bir, iki yılda bir format ile her şey gül gibi yolunda gider.. Temiz kullanmıyorum diyorsan da, temel programlarının kurulu olduğu bir yedek al, 3 ayda bir format at mesela. Format atmak insanlara neden çok tembellik edilecek bir şey gibi geliyor anlamıyorum. Format'tan sonra bütün yazılımları bir günde kurmak zorunda değilsiniz, genelde en büyük hata orada bence.. İhtiyaç oldukça zamanla kurulur, zamanla yapılır ayarlar sakin sakin. . Bu yöntemle her ay format atsan bile çok koymaz insana.
  • Paylaş
1

Hakan Bayrak, Windows To Go kesinlikle aradığım şey değil. Bu yazdığın konusunda çok haklısın '' Format'tan sonra bütün yazılımları bir günde kurmak zorunda değilsiniz, genelde en büyük hata orada bence.. İhtiyaç oldukça zamanla kurulur, zamanla yapılır ayarlar sakin sakin. . Bu yöntemle her ay format atsan bile çok koymaz insana '' Aslında sıfır kasıntı olmadan ikinci bir w10 sistemine geçiş yapmak amacım..Her türlü işi tek pc den hızlı ve stabil şekilde halletmek..Galiba en iyisi sdd harddiske sahip yeni nesil i7 işlemcili 16 - 32 gb ram li bir oyun canavarı sahibi olmak..

Soruyu güncelleme ihtiyacı hissettim,pek anlaşılır olmadığı için.

Programların nerelere kurulduğunu, hangi kayıtları nerede sakladığını öğrenmem lazım.
Kuracağım programı tekrar ayarlayıp edip kendi ayarlarım ile setup haline getireceğim.

*** Sandboxie gibi ama daha profesyonel bir yazılım da işimi görür.
Ama kesinlikle kurduğum programlar hali hazırda kullanmış olduğum sistemde kesinlikle pislik oluşturmayacak.
Bir de format sonrası güncellemeleri backup yapıp setup halinde yükleme gibi bir şansım var mı ?
Windows güncellemelerini her defasında kota sıkıntısı yaşamamak için setup haline getirmek istiyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

93 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt