Bilmek istediğin her şeye ulaş

En iyi ses taşıyan medya (plak, kaset, cd, dijital vb.) nedir? Neden?

Sesi orijinaline sadık olarak taşıyan medya, 24 bit 44.1/48/96 kHz wave formatındaki dijital medyadır. Fakat donanım üreticilerinin üzerinde anlaşabildiği en yaygın kullanılan format hala "CD kalitesi" olan 16 bit 44.1kHz wave olduğu için, CD de yeterlidir.

16 bit 44.1 kHz wave (ya da aiff) formatı, insan kulağının algılayabildiği dinamik aralığın tamamını kapsamaktadır. Bit başına düşen dinamik aralık 6 dB'ye denk gelir. O da CD formatı için toplamda 96 dB'dir.

Nyquist teoremine göre, insan kulağının duyabildiği en yüksek frekansı 2 kere örneklersek, doğada duyduğumuz bir sesi tam anlamıyla kaydedip aktarabiliyoruz.İnsan kulağının duyabildiği en yüksek frekans da 20.000 Hertz, yani 20 kiloHertz'tir.44.100 Hz de, teorik olarak 20.000 x 2 = 40.000 Hz'in epey üstünde bir rakamdır.

Bu nedenle CD formatı, insan kulağının algılayabildiği tüm sesleri tutabilecek kadar yeterli bir formattır.

Plak ya da kaset gibi diğer eski medyalarsa, hem frekans genişliği hem de dinamik aralık olarak insan kulağının algısına yetişemeyecek aktarım medyalarıdır.

"Plak mı iyidir, yoksa CD mi?" ise, bu aşamada girilmemesi gereken bir tartışmadır. Çünkü bu tip tartışmalarda teknik ve bilimsel değerlerden ziyade, subjektif değerler öne çıkar.
  • Paylaş
1

Şaman, Üstat özellikle son paragraf noktayı iyi koymuş. Güzel yanıt, tebrikler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1485 Görüntülenme8 Takipçi1 Yanıt