Bilmek istediğin her şeye ulaş

En kolay öğrenilen bilgisayar programlama dili hangisidir?

Genellikle pyhton öneriliyor. Başlangıç aşaması için uygun. Kompleks programlarda kullanıldığına pek rastlamadım.
  • Paylaş
1

Onur Özbey, Teşekkürler.

Kaynak bakımından en bol olanı ve kolayı Visual Basic olabilir. Benim çalıştığım en kolay yazılım dili basic. Yani insana çok yakın ve geçmişten kalma bir sürü kaynak piyasada. Tabi .NET ile Visual Basic .NET ve C# da tercih edilebilir ama nesne yönelimli olduklarından onları ikinci sıraya koyuyorum. Pascal da kolaydır ayrıca ama pratikte çok kullanılmıyor.
  • Paylaş
1

Onur Özbey, Teşekkürler.

Python, ruby gibi üst seviyeli diller. Ruby ile hiç ilgilenmedim ama python çok güçlü bir dildir aklına gelebilecek hemen hemen tüm projeleri yapabilirsiniz, oyun da dahil
  • Paylaş
1

Yerevdekor, Ruby de ROR öğrendikten sonra işin GEM çağırmak başka birşeye gerek yok :)

Ben FORTRAN hariç hiçbir dil öğrenmedim ama basic tabanlı dilleri kolayca anlayıp yazabiliyorum. Bunun dışında HTML ve PHP'de de bol kaynak kullanarak kolayca çalışabiliyorum. Öğrenmeye gelince ben de hangisinin kolay öğrenildiğini bilemeyeceğim ama VB, HTML ve PHP kullanımı kolay diller.
  • Paylaş
1
En kolay öğrenilen diye bişey diyemem çünkü bence öğrenmek istedikten ve imkân olduktan sonra hepsi aynı kolaylıkta, fakat en kolay yazılan vb.net olduğu için kesinlikle tavsiye ederim 2004'ten beri yazıyorum gayet memnunum,
bazı tipler "ya o çok kolay" gibi gerzek aşağılamalara girebilirler kafanı karıştırmasın, zira bu hayatta özel şöförlü lüks bi arabayla gidebilmek varken, sırf zor olduğu için belediye otobüsünde ayakta gitmeyi seçmek gibi bişey.
  • Paylaş
Qbasic :)
  • Paylaş
En kolay öğrenilen dil, en çok kaynağı bulunan ve kaynağına en kolay erişebildiğimiz dildir bence.
En çok kanağı bulunan dil ise dalında en çok tercih edilen dildir büyük ihtimalle.

Soruya cevap olarak, masaüstü ise C++/C# web uygulaması ise Php derim.
  • Paylaş
Öğrenilmesinden ziyade uygulaması kolay olsun
  • Paylaş
1

Ahmet Fuat SUNGUR, Pascal gerçekten öğrenilmesi en kolay dil. Eğer algoritma bilgin hiç yoksa pascaldan başlayabilirsin. İlerde de işime yarasın diyorsan Pythondan başlayabilirsin. Pascal piyasada neredeyse hiç kullanılmamaktadır.

Python dili programlamayı yeni öğrenenler için çok uygun aynı zamanda birçok modülü ile ihtiyacın olabilecek her türlü kütüphaneyi kullanabilirsin, ileride dil değiştirme gibi bir durumun olursa diğer dillerde yazılan kodların birçoğunu gereksiz görme gibi bir yan etkisi mevcut :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

849 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları