Bilmek istediğin her şeye ulaş

En lezzetli egzotik meyveler nelerdir?

Meyve

Hint Ayvası-Sugar Apple

Anavatanı Tropik Amerika bölgeleri ama aynı zamanda Pakistan, Hindistan veFilipinler’de de yaygın olarak yetişiyor. Huni şeklinde ananasa benzeyen meyve20 cm çapa kadar büyüyebiliyor. Yumrulu ve sert kabuğunun altında meyvenin güzelkokulu eti bulunur. İçinde birkaç çekirdeği var ve tadı vanilyayı andırıyor.
Meyve

Santa Domingo Şeftalisi-Mamey

Kısaca mamey olarak da bilinir. Güney Amerika anavatanıdır ve her mevsim yeşilkalabilen bir ağacı var. Buradan Asya’ya ve Batı Afrika’ya yayılmıştır. Floridave Hawaii’de de bulunur. Aslında görünüş olarak çileğe benzeyen meyve, 40santime kadar büyüyebilir. Kalın kabuğunun içinde yumuşak turuncu eti var ve hermeyvenin bir tek çekirdek taşır. Meyve tatlı ve güzel kokuludur.
Meyve

Krem Elma- Cherymoya

Dönemsel olarak yaprak döken bir bitki olarak bilinen ağaç, Güney Amerika’nınyüksek yamaçlarında yetişir. Yuvarlağımsı şekli olan meyvenin üç çeşit kabuğuolabilir. Dişli, yumrulu ya da ikisinin bileşimi olan kabuk şekli. Kabuğuniçindeki kısım sulu, güzel kokulu, beyaz kremamsı bir yapıya sahiptir.Muz,mango, papaya ve ananas bileşimi bir tada sahip olduğu söylenir. Mark Twain1866′da meyve için “İnsanoğluna sunulmuş en güzel meyve” tabirini kullanmıştır.
Meyve

Paltonia-Bacuri

Brezilya yağmur ormanlarında ve Paraguay’da yetişen ağaç 40 metreye kadaruzayabilir. Bacuri olarak da bilinir. Meyvesi portakal büyüklüğünde vebastırıldığında sarı özü sızan kalın sarı bir kabuğu var. İçinde birkaç çekirdekbulunan meyvenin eti yapışkan bir yapıya sahip ve tadı ise tatlı ya da ekşiolabiliyor.
Meyve

Cocona

Yine Güney Amerika’nın yüksek tepelerinde bulunan bir tropikal meyvedir. Küçükbir çalıda yetişen meyve, bir çekirdekten sadece 9 ayda tekrar meyve verebilirhale gelebilir. 2 ayda meyve olgunlaşır. Çilekli bir meyvedir, kırmızı, turuncuya da sarı olabilir. Görüntü olarak domatese benzeyen meyvenin tadı domateslelimonun karışımına benziyor.
Meyve

Ekmekağacı- Breadfruit

Büyük bir ağacı olan meyve dut ağacı familyasındandır. Filipinler ve Asya’nıngüney doğusu anavatanıdır. Muz gibi olgunlaşınca yenebilen meyve, olgunlaşmamışise pişirilip tüketilebilir. Olgun meyvesi yumuşak ve tatlıdır, olgunlaşmamışmeyve ise sert ve nişastalıdır. İsmini de barındırdığı nişastadan alır.Pişirildiğinde taze pişmiş ekmek tadındadır.
Meyve

Duku

Lungsat ve duku iki benzer meyvedir, tatları aynıdır. Bir tek farkları vardır ;lungsat’ın kabuğu latex maddesi içerir. Zehirli değildir, sadece meyveninkabuğunu yapışkan hale getirir. Dukunun ise kabuğu yağışkan değildir ve soymasıçok daha kolaydır. Meyvenin eti 5 katmandan oluşur. Çekirdeklerinin bazılarıacıdır. Çok tatlı bir meyvedir, şurubu yapılabilir ya da kurutulup datüketilebilir.
Meyve

Safou

Her mevsim yeşil kalan bir ağacı vardır, Afrika’nın nemli tropikal ormanlarındanNijerya ve Angola’ya kadar uzanan bölgede bulmak mümkündür. Afrika armudu olarakda bilinen dikdörtgen meyvenin rengi koyu mavi ile mor arasında değişiklikgösterir. 14 santime kadar uzayabilir, içindeki et yeşildir. % 48′i vücut içingerekli yağ asidi, amino asit, vitamin ve trigliseritten oluşan meyveninAfrika’daki açlığa son verebileceği söyleniyor. Bir hektar alana ekilen meyveden7-8 tona kadar yağ çıkarılabilir ve meyvenin tüm kısımları kullanılabilir.
Meyve

Jabuticaba

Asma ağacı şeklindeki bitki Brezilya’nın güneydoğusunda bulunur ve ilginç birağaçtır. Ağacı ilginç kılan şey gövdesinde bulunan meyvelerdir. Önce tüm tümağaç gövdesini sarı ile beyaz çiçekler kaplar ve bu çiçekler meyveye dönüşür.Kalın mor kabuğunun altında yumuşak jelatinimsi eti ve birkaç da çekirdekvardır.Tatlı bir meyvedir, yenilebilir. Likör ya da şaraba da dönüştürülebilir.Ne yazık ki dalından kopan meyve dayanıklı değildir ve 3-4 gün içerisindeekşimeye başlar.
Meyve

Rambutan

Dışarıdan bakınca tüylü çileğe benzeyen rambutan, tat olaraksa Liçi olarak dabilinen kral meyvesine benzer. Asya’nın güneydoğusuna has bir ağaçtır, ama küçükve daha yabani meyveli hali Kosta Rika’da da bulunur. Oval şeklindedir vegenelde 10 santime kadar genişleyebilen meyveleri vardır. Hafif serttir amakolayca soyulabilir. Ekşi ya da tatlı olabilir.
Meyve

Noni- Hint Dutu

Hint dutu olarak da bilinen meyvenin anavatanı Asya’nın güneyi ve Avustralyacivarları olsa da tropik bölgelerde yetiştirilir. Ağaç yıl boyunca meyvelerinitaşır, meyveler olgunlaşırken çok keskin bir koku yayar. Kokusundan dolayıpeynir meyvesi olarak da bilinir. Kötü kokusuna rağmen, lif, A vitamini ,protein, demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Pasifik adalarında düzenlibeslenme için ideal bir besin olarak görülür. Güveçte pişirilebilir ya da tuzlayenebilir.
Meyve

Marula

Marula mevsimsel olarak yaprak döken bir bitkidir. Afrika’ın güneyinde vedoğusunda yetişir. Bantu kabilesiyle beraber bitki de yayılmış ve önemli birbesin kaynağı haline gelmiştir. Yeşil meyve olgunlaşır ve sarıya döner. İçindekibeyaz et çok suludur ve ayırt edici bir tada sahiptir. Ağaçtan kopan meyvelerekşimeye başlar. Meyveyi yiyen babunlar ve fillerde alkol etkisi gösterir.Amarula denilen çok ünlü bir likörün de anamaddesidir.
Meyve

Somonçileği- Salmonberry

Meyvenin yetiştiği bölge Amerika’nın kuzey kıyısından başlayıp, Alaska veKaliforniya’ya kadar uzanır. Nemli ormanlarda ve yoğun çalılıkların arasındabulunan bir ağaçtır. Böğürtlene benzer ama rengi daha turuncudur. Çiğ olarakyenerse tatlı bir lezzeti vardır ama genellikle suyun, şarabını, şekerlemeleriniveya reçellerini bulmak mümkündür.
Meyve

Salak- Yılan Meyvesi

Yılan meyvesi olarak da bilinen salak, Endonezya’ya has bir palmiye türündengelir. Palmiyenin alt kısımlarında meyve verir. İsmini kırmızımsı kahverengipullu kabuğundan alır. Kabuğu çabuk soyulur. İçinde 3 ayrı bölüm bulunur. Herbir bölgede bir çekirdek bulunur ve çekirdekler yenmez. Hafif asitli ama tatlıbir meyvedir.
Meyve

Bael- Taş Elma

Taş elma olarak da bilinen meyvenin anavatanı Hindistan’dır ama daha çokAsya’nın güneydoğusunda bulunur. Tahtamsı bir kabuğu olan meyvenin etiyumuşaktır. Tahtamsı kabuk sarı, yeşil ya da gri olabilir. Bu kabuk o kadarserttir ki çekiçle kırmak gerekir. İçinde ise aromatik sarı özü bulunur. Birdenfazlaçekirdeği vardır. Bu öz taze yenebilir ya da kurutulabilir. Taze meyveninsadece birinden, su ekleyerek 6 litre şerbet elde edilebilir.
Meyve

Yıldız Elma- Star Apple

Yıldız elma Orta Amerika’nın ve alçak tepelerinde ve Hindistan’ın batısındayetişir. Uzaktan bakınca, her mevsim yeşil kalan yaprakları altın gibi görünür.Mor ya da beyaz tatlı kokusu olan çiçekleri vardır bitkinin. Meyvesi iseyuvarlak, mordur. Kalın yapışkan bir kabuğa sahiptir. Çok yoğun tadı olan güzelkokulu bir meyvedir.
Meyve

Yıldız Meyvesi- Star Fruit- Carambola

Carambola olarak da bilinen yıldız meyvesinin anavatanı Filipinler’dir.Güneydoğu Asya,Asya’nın doğusu, Güney Amerika, Florida ve Hawaii’de yaygınolarak bulunur. Boyuna 5 çıkıntısı olan meyve, ortasından kesildiğinde yıldızabenzer. C vitamini ve antioksidan bakımından zengindir. Rengi olgulaştığındaparlak sarıya döner. Mumlu kabuğu vardır ve meyvenin tüm kısımları yenebilir.İçi sulu, kabuğu ise gevrektir.
Meyve

Boynuzlu Kavun-Afrika salatalığı-Horned Melon

Afrika salatalığı olarak da bilinen kavun, yılda bir kere meyve veren bir asmatürüdür. Afrika anavatanıdır ama Kaliforniya, Avustralya, Yeni Zellanda veŞili’de de bulunur. Olgunlaştığında kalın sivri kabuğu oluşur. Eti parlak yeşil,jöle kıvamındadır. Tadı muza benzesede de çekirdekleri bakımından domates vesalatalığı andırır. Sivri çıkıntılı kabuğu yenebilir, C vitamini ve lifbakımından zengindir.
  • Paylaş
1

Rukiye Koksal, Çok ilginç meyveler bir çoğunu şimdi öğrendim. :D

Hindistan cevizi

Meyve


Mango


Meyve


Ananas


Meyve


Papaya

Meyve


  • Paylaş
Malezya'da yetişen rambutan meyvesi

Meyve

Filipinler'de yetişen marang meyvesi

Meyve

Güney Asya'da yetişen durian meyvesi

Meyve


  • Paylaş
UÇKUN diye bir meyve var. Genelde Türkiye nin doğu bölgelerinde yetişiyor. Diğer bölgelerde hiç görmedim. Dağ muzu da denir. Çok da lezzetlidir... Egzotik bir meyve bana göre... : )
Meyve

  • Paylaş