Bilmek istediğin her şeye ulaş

En ufak bir meseleye fazlaca sinirlendiğim anlar oluyor. Elim ayağım boşalıyor, kendimi parçalıyorum ses çıkarmamak için. Buna engel olmak için ne yapmalıyım?

Amatör okumalarımın ve kişisel gözlemlerimin sonucunda oluşan fikirlerimdir aşağıda yazdıklarım.

Kızılan şeyler genelde insanın kendisi ile ilgili olan şeyler oluyor. Direkt kendisi de olmayabilir ama "çocukluğundan beri beyninin öğrendiği modele uygun olanı uygulamaktır" her zaman yürürlükte olan. Ani sinirlenme ya da etrafındaki herkese, her şeye çok çabuk sinirlenme vb. davranışlar kişinin ruhunun/kişiliğinin/kimliğinin tamamen kendine ait olmadığının en basit göstergelerindendir. Kendi kimliğini ancak ve ancak etrafındaki olaylardaki karakterler/kişiler üzerinden var etmeyi öğrenmiştir ve hayatı da bunun üzerine kuruludur ama farkında değildir. Bu noktada birçok teknik var bu tarz sıkıntıları çözmek için ancak hepsinin ilk aşaması farkındalık gerektiriyor. Benim tavsiyelerim şunlardır:
 • Kızdığınız şey tam olarak ne? Görünenin altında yatan neden ne, yani aslında neye kızıyorsunuz? Bunu üzerinde düşünerek bulabilirsiniz ve zamanla bulabilmek daha otomatik bir hal alacaktır.
 • Kızdığınız kişi aslında gerçekte kendisi mi yoksa birisine mi çağrışım yapıyor? (Kendinize ya da geçmişinizden çözülmemiş problemlerinizi aksettiren bir kişiye mi çağrışım yapıyor? Bu, genelde çok zor olan kısım çünkü beynin en iyi yaptığı şey yansıtmadır. Bu sayede rüyalarımız da genelde anlamsız görünür ve beyin kendini çok güzel saklar. Yine bu nedenden ötürü de en karmaşık organımızdır).
 • Kızdığınız anda aslında sadece o kişinin duygusunu ve bakışını mı referans alıyorsunuz? Buna verdiğiniz OBJEKTİF yanıt sizi sonuca yaklaştıracaktır. Yanıtınız EVET ise, kendinize "bu benim değil onun bakışı" ya da aynı anlama gelen ama aslında çok farklı olan "o ben değil, benim geçmişimden birisi de değil" gibi cümlelerle (biraz E.F. T. oluyor sanırım bu) biraz farkındalığınızı artırmalısınız.
 • Zamanla bu yaklaşım otomatikleşecektir ve aslında daha önceden sizi kızdıran şeylerin aslında hiç de önemli olmadığını anlayacaksınızdır (umarım öyle olur :)).
Tamamen sorunuz özelinde bir yanıt olmasına gayret ettim. Elbette ki daha ciddi durumlarda bir profesyonelden destek almak gerekir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Hakkınızı aramak için bir miktar öfkelenmeniz normal ve sağlıklıdır. Bu ülkede başka türlü de olamıyor maalesef. Bir de ergen atarı diye bir şey tüm dünyada var, öncelikle birkaç yıl bekleyin. Kendinizi haksız duruma düşürecek kadar öfkelenmiyorsanız problem yok.
 • Paylaş
Saman alevi gibi bir sinirim olsa da genelde -bkz. : Çabuk parlayan, çabuk sönen- sinir krizi geçirip sağımı solumu fark edemeyecek hale gelmişliğim, bazen birilerinin üzerine yürümüşlüğüm de oldu. Şaman abinin dediği gibi çoğu benim ergen yıllarımda oldu -ki uzak da değilim hani o yıllardan- şimdi birileri tarafından cidden asabım bozulmadıkça o derece sinirlenmiyorum diyebilirim. Aşırı sinirlendiğim zamanlarda da çabucak sinirimi kontrol altına almaya çalışıyorum eğer bu konuda yardımcı olacak biri yoksa çevremde zira gözüm dönerse söyleyeceğim veya yapacağım şeylerin sonuçlarının iyi olmayacağını biliyorum. O yüzden biri veya bir şey beni sinirlendirdiğinde mümkün olduğunca oradan uzak durmak, özellikle biri sinirlendirdiyse ondan uzak durmaya çalışıyorum. Bir süre sessiz sessiz ve yalnız kalmak benim durumumda çok yardımcı oluyor. Gerçi ben de bunu cidden sinir kontrol problemi olan arkadaşımdan öğrendim diyebilirim. Eşyalara, başkalarına, kendinize zarar verecek kadar sinirleniyorsanız ve sık sık oluyorsa bu bence kesinlikle yardım isteyen bir durum. (Bence.)
 • Paylaş
2

Kübra Aykaç, Eşyaya ve başkasına değil ancak kendimi çok sıktığım anlar oluyor. Kalbimden mi bilinmez ancak nefes problemi yaşıyorum. Sinirden oturup ağlıyorum. Sakinleşmem zaman alıyor bu yüzden. Yalnız kaldığım anlar bana sizin kadar iyi gelmiyor sanırım.

Portakallı Ördek, Tabii ki de verilen tepkiler kişiden kişiye değişiyor.:) Umarım bir çözüm bulursunuz.

Hmm aslında belki hastalık olabilir.Doktora danış derim mesela benım babam seker hastası bılmıyorum o yuzden mı ama bazen cok cabuk sinirleniyor ya da gereksiz yere telaş yapıyor.. .
 • Paylaş
1

Portakallı Ördek, Kesinlikle şekerden o. Şeker hastalığı olan bir babaya sahibim ben de. Öyle bir babayla büyüyünce ben de ister istemez aynı huyu geliştirdim.:) Aynı şekilde erkek arkadaşımın da babası şeker hastalığından ve çabuk parlamaktan muzdarip, huyunu oğluna geçirmiş.:D Etrafımda şeker hastalığı çeken ne kadar insan ve yakınları varsa hepsi asabiyet konusunda şikayetçiler.:D

Bir insanın ufak meselelerde sinirlenmesinin bence 2 temel sebebi vardır. Bir tanesi her şeyde olduğu gibi genetik diğeri ise bence uyku yetersizliği.Bence uykuna gereken önemi vererek bu sıkıntını çözebilirsin.
 • Paylaş
Derin nefes alarak içinizden 10 a kadar sayın.
 • Paylaş
Psikiyatri.. .
 • Paylaş
Eğer bu sorun bir insansa o insanın öz farkındalığı olmadığını hatırla sana yetecektir. Not: ilk okul arkadaşın 😉
 • Paylaş
Bunların aynısını benim de yaşamışlığım var. Psikiyatriye falan gittim ilaç falan kullandım ama pek bir etkisi olmuyor. Sonuç olarak bu senin kendi iradene ve beynini yönetme şekline kalmış bir durum. Böyle durumda kendini nasıl sakinleştireceğini senden daha iyi kimse bilemez emin ol. Gerekirse kendine zarar vermemek için ağla ya da çık yürü falan kendine terapi uygula mesela ama ilaç kullanarak falan pek bir sonuca ulaşılmıyor. Psikiyatr'a git gene de ama her şey sende biter.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

279 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt