Bilmek istediğin her şeye ulaş

En ünlü paradokslar nelerdir?

İkiye Bölme Paradoksu:Bir yolcu belirli bir uzaklığa gidecektir.Önce gideceği yolun yarısını,sonra kalan yarısını,sonra kalanının yarısını yürümek zorundadır.Bu durumda hiçbir zaman gideceği yolun sonuna ulaşamayacaktır.
  • Paylaş
1

Avukat Paradoksu: Yunanlı ünlü avukat Protogras, verdiği özel dersin ücreti ile ilgili olarak öğrencisiyle bir anlaşma yapar. Bu anlaşmaya göre öğrencisi aldığı ilk davayı kazanırsa bu ücreti avukata ödeyecek, kazanamazsa ödemeyecektir.

Dersin bitiminden hemen sonra herhangi bir dava almayan öğrenciden ses seda çıkmaz. Sabrını yitiren avukat, bir dava açarak bu ücreti öğrencisinden talep eder. Yeni avukat olan öğrenci bu ilk davasında kendini savunmayı üstlenir.

Bu davayı öğrenci kazanırsa ilk davasını kazanmış olacağı için davayı kaybeden hocasına parayı ödemek zorunda kalacaktır.

Tersine davayı kaybederse bu kez de davayı kaybettiği için hocasına yine ödeme yapmak zorunda kalacaktır.

  • Paylaş
Giritli filozof Knossoslu Epimenides "Giritliler, her zaman yalancıdır".
Paradoks şuradan kaynaklanmaktadır:

  • Eğer "tüm Giritliler yalancıdır" önermesini doğru kabul edersek, kendisi de Giritli olan Epimenides'in yalancı olması gerekir. Eğer Epimenides yalancıysa, tüm söyledikleri gibi, "tüm Giritliler yalancıdır" önermesinin de yanlış olması gerekir. Doğru söylediğine inanırsak yalan söylediğini anlıyoruz. Önermenin hem doğru hem yanlış olduğu sonucu çıkar.
  • Eğer "tüm Giritliler yalancıdır" önermesi yanlış kabul edersek, kendisi de Giritli olan Epimenides'in doğru söylüyor olması gerekir. Şu halde, "tüm Giritliler yalancıdır" önermesi doğru olmalıdır. Yine çelişkili bir sonuç çıkar.
  • Bir önerme hem doğru hem yanlış olamaz.

Burda gözden kaçırılan ve yıllarca matematikçilere yanlış hesaplamalar yaptıran küçük bir püf noktası vardır ve o da şudur:

  • "Bütün Giritliler yalancıdır" önermesinin tersi "Bütün Giritliler doğrucudur" değildir. Doğrusu "En az bir Giritli vardır ki, doğrucudur" olması gerekmektedir
Kaynak: Wikipedia
  • Paylaş
Herkes cennete gitmek ister ama kimse ölmek istemez.
  • Paylaş
"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
Socrates
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

861 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları