Bilmek istediğin her şeye ulaş

En uzun süren dizi hangisidir?

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en uzun süren pembe dizisi olarak kabul edilen Guiding Light’in tarihi, televizyonun tarihinden bile eski. 1952 yılında CBS’de yayına başlayan Guiding Light, bundan önce 15 yıl boyunca da CBS’nin radyosundan yayınlanmıştı.

Irna Phillips tarafından yaratılan Guiding Light, ilk olarak NBC Radyosu için hazırlandı. 25 Ocak 1937 tarihinde yayınlanmaya başlayan Guiding Light, 10 yıl sonra CBS Radyosuna geçti. Ardından, 1952 yılında CBS’in televizyon kanalında yayınlanmaya başladı. Irna Philips bu seriyi 19 yaşındayken ölü doğum yaptıktan sonra yazmaya başlamıştı. Bu olaydan sonra Preston Bradley isimli papazın açık hava toplantılarına katılan Phillips’in bu toplantılarda dinledikleri Guiding Light’in esin kaynağı oldu.

İlk dönemlerinde Guiding Light’ın sponsoru ve yapımcısı Procter & Gamble’dı. P&G Guiding Light gibi pek çok radyo serisine destek oluyordu. Bir süre sonra diziden memnun olmadığı için sponsorluğu iptal eden P&G’ye 75 bin protesto mektubu yağmıştı.

2009 yılında CBS kanalı tarafından reytingleri düşük olduğu için yayından kaldırıldığında Guiding Light toplam 18,262 bölümü geride bırakmıştı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

208 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları