Bilmek istediğin her şeye ulaş

En yakın arkadaşınızı kaybetseniz ne yapardınız?

Çok sevip yıllarca birlikte olsanız da, sizi en iyi tanıyan olduğunu düşünseniz de, günün birinde bakmışsınız ki aslında ne o sizi tanımış, ne siz onu; size karşı masum olduğunuz konularda gereksiz bir sinirle alınganlık yapıp, dahası siz haklılığınızı anlatırken yarım-ağız dinleme zahmetine katlanıp gururundan kendinden taviz vermemişse ve aylar geçmesine rağmen ne bir selam ne de söylenecek tek kelime kalmadıysa...bu kişi en yakın dostunuz(du). Ne hissederdiniz? Nasıl devam ederdiniz?Düzenle
Çok kısa bir süre önce bahsettiğin durumu yaşadım. Ve ne hissettim biliyor musun? Özgürlük. Çünkü her ilişkinin bir ömrü vardır. Biz bazen bütün duygusallığımızla bütün ciddiye aldığımız ilişkilerimizin hayatımızla aynı anda biteceğine inanmayı istiyor ve inanıyoruz. Hatta öyle oluyor ki bundan emin şekilde konuşup davranabiliyoruz. Bence asıl problem birinin yanlış bişey yapmayacağına kendi içinde bu kadar emin olmaktan geçiyor. Herkes insan. Ve herkes herşeyi yapabilir. Çok üzücü olsa da. bahsettiğin şeyin tıpatıp aynısını yaşadım ve bazen insanlar kendilerini olduklarından daha büyük gurur kefelerine koyuyorlar. Bir daha arama, sorma onu. gerek yok inan bana. Çünkü muhtemelen onun sana yaptıklarını sen çok rahat göz ardı edebilirken bir de onun gereksiz tavrıyla boğuştun. İnan bana, sana bu kadarını verebilecek binlerce insan var sokakta.
  • Paylaş
Duruma neden konuları sakinleştikten sonra esaslıca düşünerek bir sonuca varırım.
Bu sonuca göre ortada kurtarılır bir tavır karakter kalmışsa bunları açık net bir şekilde izah etmek için bir ikinci şans tanırdım bu dostluğa.
Söyleyeceklerinin yanı sıra tavırlarına daha çok dikkat kesilirdim.
Sonra baktım tatmin olmuyorum, inanamıyorum;
Bir daha kendisini görmeyecek şekilde tüm sosyal medyalardan siler, ortak paylaşımları kaldırırdım.
Amaç kendisiyle ne kadar az karşılaşırsam o kadar net hafızamdan çıkartır ve onun neyi kaybettiğini daha çabuk fark etmesini sağlamak olurdu.
Kısacası dostunu seven onu dövmekten erinmez.
  • Paylaş
Soru sahip olduğumuz bir yanılgıyı da barındırıyor. Doğaldır ki sosyal varlıklarız ve iletişimde olduğumuz insanları türlü sebeplerle kategorize ediyoruz. Gündelik koşturmacalar içerisinde ne yazık ki unuttuğumuz ve benim de artık benimsediğim bir kural var ki bana göre pek çok soruya cevap veriyor. Yalnızız aslında. Yalnızlık ömür boyu velhasıl. Nicelik olarak yalnız olmasak da nitelik anlamında bu gerçeği kabul etmek de fayda var. Kurulan hayaller, yapılan planlar, anlatılan, aktarılan her türlü an, anı, anekdot sadece karşındakinin anladığından ibaretse ve aslında biz; aslında unutarak ve büyükçe içtenlikte karşındakinin de anlamadıklarını, hissetmediklerini, duymazdan geldiklerini, önemser göründüklerini, ilgilenmiş gibi yaptıklarını kendi zihnimizde tamamlama çabasına girdikçe büyük bir yanılsamanın da kuyusuna çekilmiş oluyoruz. Bir an olsun, bir umutla yalnız değilmişiz gibi yapıyoruz.
Saplantı bir aşığa sevecen bir psikologun da dediği gibi aşık olduğunu zannettiğin kişi o değil aslında. Senin yarattığın bir yanılsama. Arkadaşlıklarda da öyle oluyor. Hele ki tek taraflı ve anlaşılmaz bir sona sahipse kişi, karşısındakinden daha çok kendini sorgulamalı. Mutlu olmak, hayata umutla bakmak, motive olmak, enerji bulmak, hayal kurmak, plan yapmak, keyif almak vb pek çok eylem için ne zaman ki kendimizi bağımlı hissetmeyiz, o zaman bayağı bir ifade ile çıkara dayalı pek çok alışverişten de en az zararla ayrılabiliriz. Her ilişki bir alışveriştir ve müşteri sizden ne almak istiyorsa onun için iletişime geçer. Unutmayın ki vermeden almak ticarete aykırıdır.
Katı, basit, bencilce gelebilir cevabım fakat bir sabah uyandığımda böyle hissetmeye başlamadığımı kabul etmenizi rica ediyorum. Özet olarak, zaten bir yanılsama olan durum doğası gereği sona ermiş. Kabullenin, gerekli aralıklar için notlarınızı alın, geçmişe takılı kalmayın ve aynı hataları yapmak üzere yola devam edin.
  • Paylaş
Yoluma bakardım.. Kimsenin nazını tribini çekemem.. : D Ki bu dediğin başıma geldi, dediklerimi yaptım.. : D Laf olsun diye söylemiyorum yani.
  • Paylaş
Frank sinatradan i did it my way adli parcayi dinlerim sonra yoluma bakarim hayat zaten bi yol heryol kesisir ve ayrilir bu isin. Tabiati bu
  • Paylaş
Tavır değişikliklerinin son kertede tek bir sebebi vardır, buna da halk arasında"öküz öldü ortaklık bitti" denilir. Sizin ortaklıkta çoktan bitmiş güzin ablacilık yaparsam. Ondan sana hayır gelmez daha kaç canını kurtar demek demek geldi içimden. . .
  • Paylaş
Manevi olarak ise bu soru. Çok acı çeker yasımı tutardım ve sorunun ne olduğunu uzun uzun düşünürdüm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

209 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt