Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endokrin sistemimizi geliştirecek en iyi şeyler nelerdir?

Vücutta bir hormon miktarı ne kadar çok olursa o hormonun etkilediği organın çalışması da o kadar fazladır. İç salgı bezleri sistemi (endokrin sistemi) ayrı ayrı fakat birbiriyle iletişimli bezlerden oluşur. Bunlar da hormonları üretirler. Normalde sistem düzenli şekilde çalışır ve biz bundan haberdar bile olmayız. Arada sırada bu sistemin yanlış çalışmasıyla sorunlar ortaya çıkar. Örneğin, en sık rastlanan endokrin bozukluğu olan şeker hastalığında kanda glikoz düzeyi yükselir. Bunun belirtileri sürekli susuzluk ve idrara fazla çıkmaktır. Bir çocukta hipofiz bezleri yanlış çalıştığında doğru tedavi yapılmazsa çocuğun dev veya cüce olma olasılığı doğar. Endokrinoloji

Endokrin sistemin birbiriyle bağıntısı pek azdır. Bu yüzden endokrin sistem içinde bulunan her salgının gelişimi için farklı farklı uygulamalar yapılabilir. Tabi bu uygulamalar bir ölçüde endokrin sistemi etkiler çünkü endokrin sistemin oluşmasında genetik faktör önemli bir etkendir:
  1. Düzenli ve yeterli uyku: Düzenli ve yeterli uyumak büyüme hormonunun düzenli salgılanmasını sağlar. Bu yüzden gereklidir. Ayrıca leptin üretimini de azaltır. Leptin tokluk duygusu yaratarak organizma içindeki yağ stoklarını ve iştahı düzenler. Bu da kilo alımı, glukoz intoleransı ve tip 2 diyabet riskine etki eder.
  2. Şişmanlıktan kaçınmak: Şişmanlık, insülin direncine yol açar ve pankreasın salgıladığı insülin, glukozun metabolizmasında en önemli rolü oynadığı için yetersizliğinde şekerli diyabete neden olur.
  3. Egzersiz/spor: Direnç egzersizleri yapmak artan kas kütlesi demektir. Bu kütleler de insülin direncini düşürür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1456 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt