Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endüstri Mühendislerinin iş hayatında en çok kullandığı programlar nelerdir?

Merhaba,
Seçtiğin sektöre göre değişir ancak tüm sektörler için office içerisinden Excel'i çok iyi öğrenmeye bak. Pivot tablo oluşturma, filtreleme yani veri işlemeye yönelik tüm özelliklerini bence öğrenmen lazım. ERP sektörüne girersen o yazılımı (SAP, LOGO, NETSİS, vb.) zaten proje yapmadan öğrenemezsin. Onlar için hiç acele etme ancak en az bir yazılım dilini öğren. C sharp iyidir. Yolun açık olsun.
  • Paylaş
En başta sektörden bağımsız olarak excel yoğun olarak kullanılıyor. Bunun dışında Erp programları yoğun olarak kullanılıyor. SAP, Axapta vb programlara piyasada çok rastlanıyor. Çizim ve simülasyon programlarını bilmek de yararlı. Ancak en çok excel makro yazmayı bilmenizi tavsiye ederim.
  • Paylaş
Bu soruya cevap alabilmek için öncelikle endüstri mühendislerinin en çok hangi sektörde çalıştığı bilgisine ulaşmamız gerekiyor. Çalışma sahaları çok geniş olduğundan kesin yorum yapabilmek oldukça güç. Bu veri geldikten sonra daha net bir cevap verilebilir.

Ancak olmazsa olmaz birkaç yazılım var. Onlardan biri Microsoft şirketine ait Office programlarıdır. Sırasıyla Excel, Word, Powerpoint, Access biliyor olmak şart. Simülasyon çalışmaları için Arena, istatistik verilerini inceleyebilmek için Minitab, SPSS bilseniz iyi olur. Ayrıca programlama algoritmasını öğrenmek, bilgisayarın hangi kafayla çalıştığını kavrayabilmek adına C++, Delphi tarzı bir programalama diline girmiş olmak da size katkı sağlayacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

668 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt