Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliklerinden hangisi iyi ve bu mühendislikleri anlatabilir misiniz?

Hengisi olursa olsun en iyisi olmaya çalış.hepsi de güzel meslekler ama kendini tanıyarak başla ve gidip tanış bu meslek sahipleri ile onları gör, sonra karar verirsin
 • Paylaş
Hepsi saygın meslekler. Ben bildiğim konuyu, Endüstri Mühendisliği'ni anlatayım. Yeni bir sistem kurmak, mevcut bir yapının daha iyi çalışmasını sağlamak. Kaliteyi arttırarak maliyetleri düşürmek. İsrafları ortadan kaldırmak. Nasıl daha iyisini yaparım sorusuna analitik cevaplar bulmak. Yazılımdan destek alarak rutin işleri tek tuşa basarak çözmek. Kısacası her şeyi daha iyi nasıl yaparım demek Endüstri Mühendisliği'nin bakış açısıdır. Sorun varsa cevaplayabilirim.
 • Paylaş
Hepsi de 'iyi' çünkü soruda 'iyi' olup olmadığı sorulmuş.

Ben hiçbirini kötü görmediğim için 'iyi' diyorum.

Makine ve inşaat mühendisliklerinde sıkı mekanik okunur, ortak yanları budur. Hatta ikisinin mekanik derslerinin azımsanmayacak kadarı aynıdır diyebiliriz. Aynı kitapları hem makine mühendisliği hem de inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerinde görmek mümkündür.

Ayrılan tarafları, makineciler (üniversitede böyle konuşulmaya başlanır), ısı dersleri okurlar inşaatçılardan farklı olarak. Bir de makine elemanları gibi önemli bir ders ama bu da büyük ölçüde mekaniğe dayanır. İnşaatçılar da betonarme gibi önemli dersleri alırlar.

Ortak ders adı olarak bir de malzeme bilgisi aklıma geliyor. İki yarıyıl olan bu dersin birinci yarıyılda olan kısmı ortak konular içerebilir ama ikincisinin farklı olduğunu düşünüyorum.

Endüstri mühendisliği ise, mühendisliğin ekonomisine yönelik bir eğitim veriyor bildiğim kadarıyla. Hatta bu bölümden mezun olanlar arasında sırf ekonomiyle uğraşanlar bile olabiliyor. Hatta hatta ekonomiden sorumlu devlet bakanı olan bile var.
 • Paylaş
En iyisi Ses Mühendisliği :)
 • Paylaş
İnşaatta çok para var, endüstri de güzelmiş. Makineyi unut diğer ikisi arasında kura çek.
 • Paylaş
Ne yapacağını bilmen lazım öncelikle. Eğer bir işe girip çalışmayı düşünüyorsan en çok para getireni ve geleceği olanı endüstri mühendisliği olacaktır. Yok en az mahalle müteahhitliğiyle işe başlayacak kadar sermayem var diyorsan inşaat mühendisliği iyidir. ODTÜ mezunu inşaat mühendislerine ilk işlerinde başlarken 1200-1400 TL veriyorlar ve işin doğası gereği iğneyle kuyu kazdırıyorlar. Yurtdışı işlerde bu para biraz artıyor, ama yurtdışı dedim diye gözlerin parlamasın, bu ülkeler Azerbaycan, Kazakistan gibi Türkiye'den de geri kalmış ülkeler. Makine mühendisliği konusunda hiç bir bilgim yok.
 • Paylaş
Türkiye'de malesef mühendislik diye bir kavram yok, evet mühendislik okumak zevkli ancak işletmeci olursan da gene aynı yerlerde çalışabilirsin.İşin özü şu bence,yapacağın işi seversen her işte başarılı olabilrsin.
 • Paylaş
2

Şaman, Sanırım endüstri mühendisliğinden bahediyorsunuz... Bir işletmecinin bir makine ya da yapıyı dizayn edebileceğini aklım almıyor.

zdarov, isletmeciler kesinlikle muhendislik yapamaz.analitik dusunme gucleri geliskin degildir... ama muhendisler isletmecilik yapabilirler.. muhendisler aslinda herseyi yapabilirler ( endusti muhendisleri haric ) :)))

Mühendislik Meslek Odalarıİlk önceüniversiten iyi olsun. Sonra paran varsa inşaat mühendisliği. Sen bir mühendis olarak her soruna çözüm üreteceksin başın bazen patlayacak kadar sıkışacak ama eğer bir patronun varsa senin her zorluğunda "bundan bana ne mühendissin şu kadar para alıyorsun işini yap" diyecek ve hiç büyük paralar umma en büyük firmalar bile en fazla 3000-4000 tl verirler ki çok bilgili olman ve ünv etiketinin iyi olması lazım veen az 3 yıl tecrübe durum bu. Bir yandan mühendislik okurken "lan dersanedeki matematikçiçmiz şu kadar para alıyor diyorlardı acaba esas mı dır?" diye düşünmüyor da değilim. =)

 

 • Paylaş
1

Mahir Niğdelioğlu, ya makine düşünmüyorumda mimarlık, inşaat hangisi daha iyi olur ki acaba ?

1.Endüstri Mühendiliği

2.İnşaat Mühendisliği

3.Makine Mühendisliği

 • Paylaş
1

Mahir Niğdelioğlu, mimarlık, inşaat, endüstri arasında ?

Endüstri mühendisliği sanıldığı gibi 'herşeyden biraz bilir' falan değil aksine herşeye hakim olabilecek bilinçte ve özellikte yetiştirilen bir mühendislik dalıdır. Tamamen kendinizi hangi yönde geliştirmek istediğiniz ile alakalı bir durum. Endüstri mühendisi olarak ayda 2bin liraya da emekli olabilirsin, büyük bir şirketin CEO'su olarakta olabilirsin. Para konusunda tamamen kendini geliştirmen ile alakalı açıkçası. Endüstri mühendisliğini bitiren biri olarak aslında adının yanlış olduğunu ve 'Yönetici Mühendisliği' diye değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşaat mühendisliği konusunda çok bilgim olmasa da sonucunda genel olarak kendi inşaat şirketini açarak devam ediyorsun, belli bir sermayen yok ise girişte biraz zorlanırsın diye tahmin ediyorum. Makine mühendisi ülkede artık o kadar fazla fakat istihdam tam tersine bir o kadar azaldığı için tavsiye etmiyorum. Makine mühendisi olacak isen yüksek lisansını da bilgisayar/bilişim tabanlı bir disiplinde yapar isen ve kendini geliştirir isen o zaman önün baya açık olur tabi. Özellikle ulaşım, telekomünikasyon ve uzay dallarında iyi işler bulabilirsin ( Uzay kısmı Türkiye'de zor olsa da TAI iyi bir tercih olabilir ).

 • Paylaş
Mimarlık için ne dersin ?
 • Paylaş

Gideceğin üniversiteye göre değişir . Ama bir genelleme yaparsak Elektrik Mühendisliğini düşün derim .

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3698 Görüntülenme11 Takipçi12 Yanıt