Bilmek istediğin her şeye ulaş

Enerji çeşitleri nelerdir?

Enerji, en genel olarak yedi türe ayrılabilir:
 1. Potansiyel enerji: Cismin konumu ve durumu itibarıyla sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda veya havada asılı duran bir cisimde potansiyel enerji bulunur.
  Enerji
  Okçunun elinde gerilmiş olan yayda esneklik potansiyel enerjisi birikir, okçunun yayı bırakmasıyla bu enerji, kinetik enerjiye dönüşür.
 2. Kinetik enerji: Hareket eden nesnelerin sahip olduğu enerjidir. Dönen tekerlek veya düşen bir topta kinetik enerji vardır. Potansiyel enerjinin harekete dökülen hali kinetik enerjidir.Enerji
  Bisiklete uygulanan kinetik enerjiyle bisikletin gitmesi...
 3. Isı enerjisi: Cisimlerin sıcaklıkları dolayısıyla sahip oldukları enerjidir. Ampul, elektrik sobası, jeotermal gibi örnekler ısı enerjisidir.
 4. Işık enerjisi: Işık, fiziksel niceliği olan bir enerji türüdür. Yanan odun, ampul, Güneş, lamba sahip oldukları enerjinin bir kısmını ışık enerjisine dönüştürür.
 5. Kimyasal enerji: Maddelerde kimyasal tepkimeler sonucu ortaya çıkar. Yanma, yakma gibi olaylar bir enerji sonucu oluşur ve bu sonuç başka bir enerji açığa çıkarır.
 6. Nükleer enerji: Atomun çekirdeğinden elde edilir. Fisyon ve füzyon sonucu ortaya çıkar. Nükleer santrallerde üretilir.
 7. Ses enerjisi: Sesin de bir enerjisi vardır. Sesten camların kırılması ses enerjisinin bir göstergesidir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

962 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt