Bilmek istediğin her şeye ulaş

Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

İş imkanları nelerdir, gerekli bir bölüm müdür? vs...Düzenle
Ülkemizde Enerji Sistemleri Mühendisliği yeni bölümlerden olmakla birlikte, sadece ülkemiz için değil tüm dünya için büyük önem arz etmektedir. Bunun başlıca nedeni olarak şu anda kullanılan kaynakların gün geçtikçe azalmasıdır. Örneğin yapılan araştırmalara göre dünya petrol rezervleri ancak 50 yıl daha insanoğluna yetebilir. Nükleere gelirsek son yılda giderek artan nükleer reaktör kazalarından sonra başta Japonya olmak üzere bu santralleri kaldırıp yerine yeni enerji kaynakları, enerji üretim teknikleri ve daha temiz enerji üretme çalışmalarına büyük yatırım yapılmıştır. Avrupa'da bu duruma seyirci kalmayarak Avrupa nükleer haritasını yeniden çıkardı ve artık güvenli olmayan reaktörlerin kapatılması için harekete geçti. Özellikle Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya gibi ülkeler de alternatif enerji yatırımlarına muazzam bütçe ayırmış bulunmaktadır ve yapılan tüm projelere destek vermektedirler.
Bunları neden anlatıyorum ? Çünkü enerji sistemleri mühendisleri tam bu noktada devreyegirerler. Yeni enerji kaynaklarının bulunması, üretilmesi, taşınması ve kullanıma hazırlanması gibi birçok ilgi çekici konu enerji sistemleri mühendislerinin alanıdır.
Ülkemizde enerji sistemleri mühendisliğine gelecek olursak, bölüme verilen önem hala tartışma konusu olmasına rağmen, sadece devlet kadrolarında 100.000 den fazla kadro açıldığı da söylentiler arasındadır. Aynı zamanda yeni kurulan her yapının enerji tüketimi bazında değerlendirilip, yeşil bina belgesi alması gerekmektedir. Bununla ilgili yasa da enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı tarafından duyurulmuş ve yürürlüğe girmiştir.
Doğalgaz, solar enerji, rüzgar enerjisi, bio enerji, elektrik enerjisi ve dönüşümü, dağıtımı gibi konular enerji sistemleri mühendislerinin alanına girmektedir. Dolayısıyla iş alanı çok geniş olmakla birlikte, her zaman olduğu gibi ancak kendine geliştiren mühendisler bu dallarda iş bulabilir. Örneğin, bir elektrik mühendisinin yerine işe girmek için ondan daha üstün özellikleriniz olması gerekir ki siz tercih edilesiniz.
  • Paylaş
insanligin giderek artan enerji ihtiyacina yonelik olarak, temiz ve ekonomik enerji uretim, iletim ve dagitim yöntemlerini gelistirmek ve enerji kaynak ve sistemlerinin verimli bir sekilde kullanilmasini saglamak uzere mevcut ve yeni kaynak ve sistemlerin tasarim, planlama ve yonetimi alanlarinda uzmanlasmak amaciyla kurulmus multidisipliner muhendislik dalidir.
  • Paylaş
İşkur'un yapmış olduğu anketlerde en popüler ve gelecek vadeden meslekler arasında enerji sistemleri mühendisliği ilk sırayı almış.
Buda insanligin giderek artan enerji ihtiyacının dagitim yöntemlerini gelistirmek ve enerji üretim sistemlerinin verimli bir sekilde kullanilmasinin daha verilme olmasını gerektiriyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

456 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt