Bilmek istediğin her şeye ulaş

Engellilerin bilgisayar kullanımlarını kolaylaştıran, yerli yabancı yazılım projelerinden bildikleriniz hangileridir?

bilgisayar mühendisi bir adamın, dün tv de güneydoğu gazisi bir akrabası için yaptığı aleti tanıttılar. 30 bin dolar civarında satılan dünya daki örneklerine kıyasla daha ucuz olduğunu, üstelik yazılım ve teknik donanım olarak daha kaliteli olduğunu anlattılar.

linki veriyorum

hurriyet.com.tr/seninleartibir/19544623.asp

 • Paylaş
Görme engelliler için JAWS ekran okuyucu programı tavsiye ederim, oldukça başarılı:
 • Paylaş
Az önce hikaye gibi yazdığım zengin içerikli anlatım inploid tarafından yutulup yokedildi, tekrar deniycem, bu sefer daha dikkatli olcem elbette. 

Tıklama işlemi fare imlecini ekranın bir noktasında belirli bir süre sabit tutmak sayesinde yapılıyor, ancak deneyimlerim ile sabittir ki imleci ekranda tamamen hareketsiz tutmanın imkanı yok, o nedenle hafif bir kıpırdama payı bırakılıyor. Program kullanılmaya başlamadan önce sizin yapmanız gereken birkaç ayar var.

Öncelikle tıklamayı aktif etmek için "Settings" düğmesine basarak, gelen ekranın sol yarısında aşağılara doğru yer alan "Clicking" checkbox'ını aktifleştirmemiz gerekiyor. Bu şekilde iki adet dropdown menü açılacak.

Bunların ilki, üç seçeneğe sahip; small (ufak), normal, large (geniş). Bu seçenek ile tıklama için fare imlecine verilen kıpırdama payının boyutu belirtiliyor. 

İkinci seçenek ise imlecin, ne kadarlık süre boyunca sabit kalması durumunda tıklama işleminin gerçekleşmesi gerektiğini belirtiyor, ve 0.1 saniye ile 3 saniye arasındaki değerlere sahip. 3 Saniye bana çok uzun geldi, 0.1 saniye hiç denemedim ama tavsiye de etmem, zira bir yazı okur iken hatalı tıklama yapılmasına sebebiyet verebilir. 

Çift tıklama ile ilgili tam bilgim yok, "Enable Double Clicking" checkbox'ını aktifleştirdiğinizde menüde yeni bir düğme çıkıyor, sanıyorum kullanıcı o düğmeye basarak çift tıklamayı geçici olarak etkinleştiriyor. 

Umarım program yukarıda belirttiğiniz konuda yardımcı olacaktır. 
 • Paylaş
Bu daha gelişmiş bir sistem olsa gerek, retinayı takip ederek imleç kontrolü sağlıyor. 

cameramouse.org

Bu siteye girerek detaylı bilgi alabilir, ücretsiz yazılımı indirip kullanabilirsiniz.
 • Paylaş
Bildiğim tek yardımcı ürün kabartma klavyeler oda anlaşılacağı üzere görme engelliler içindir.
 • Paylaş
sesle mikrofonla ya da göz hareketiyle geliştirilmiş kontrol sistemleri araştırıyorum. engelli sandalyesinde oturanlara göre ve kısıtlı el hareketleri olanlara göre. biraz zor tabi çünkü çok özel konular.
 • Paylaş
Web camerasını kullanarak fare imlecini yönlendiren bir sistem var, kafanızı ya da parmağınızı kullanarak fare imlecini yönlendirebiliyor, bir noktaya (yapılan ayara göre ) 3-5 saniye sabit olarak tutunca tıklama eylemi yapabiliyorsunuz. 
 • Paylaş
bahsettiğiniz şurdaki çalışmamı
 • Paylaş
cameramouse çok beğendim. engelli bi arkadaşıma göstericem umarım kullanabilir. bi yazılımcı olarak da nasıl yapılabileceği konusunda güzel fikir verdi bu uygulama çok teşekkürler. inploid şu an ciddi işime yaradı işte :)
 • Paylaş
az önce denedim tıklama konusunda takıldım. nasıl olacak tıklama sadece sürükleme mi yapılıyor acaba ? yine de yeterli ama kendi içinde tıklama çözümü sunuyo mu acaba.
 • Paylaş
çok teşekkür ederim saol. tıklamayı yaptım. dökümanları da geç fark ettim. acaba engelli arkadaş bunu kullanabilir mi düşünüyorum. kamera ile gözümü işaretlemek yerine elimde tuttuğum kalemi işaretledim. bu da ilginç bi deneyim ya da parmağınızı işaretlemek :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2040 Görüntülenme11 Takipçi11 Yanıt