Bilmek istediğin her şeye ulaş

Enstrüman çalmak kişiye ne kazandırır?

Ben hayatımın farklı dönemlerinde farklı enstrümanlarla ilgilenmiş birisi olarak enstrüman çalmak, öğrenmek, ilgilenmek terimlerinin ayrı ayrı anlamı olduğunu düşünüyorum.
Çalarken;
 • Beynini tamamen o işe aktarıyorsun ve bu seni hiçbir şekilde rahatsız etmiyor tersine rahatlatıyor. Enstrüman çalmaya odaklanmaktan başı ağrıyan duymadım ama bir işi yapmaya odaklanınca normalde başımıza gelen bir şey bu :)
 • Müzik sayesinde hormonal olarak daha iyi hissediyorsun
 • Birşeyi başarma hissini hızlıca tadabiliyorsun

Öğrenirken;
 • Zor bir işi başarma duygusuna defalarca kez nail oluyorsun
 • Farklı enstrümanlar ile biraraya geliyorsan, birlikte ve zamanında hareket edebilme yetisine aşina oluyorsun
 • Vücudundaki değişime tanık olarak, bunu başardıysan başka şeyleri de başarabilirsin duygusuna kapılıyorsun

İlgilenirken;
 • Hayatın çok farklı bir alanına ama aslında hayatla içiçe olduğunu sonradan farkettiğin bir alana girmiş oluyorsun
 • Yaşadığın herhangi bir durum karşısındaki en faydalı ve en zahmetsiz kaçışları bu enstrümanla yapabiliyorsun

Tabii, bunlar benim gibi amatör olanlar için geçerli. Bu işi profesyonel olarak yapanların belki yaşadığı sorunlar da olabilir. Hangi işi yaparsanız yapın onu istediğiniz için değil görev için yapıyorsanız problemler her zaman oluşabilir :).
 • Paylaş

Enstrüman çalmaya başlanıldığında beyindeki dil öğrenme ve karar vermeyi kontrol eden bölgeler diğer insanlara göre daha iyi gelişir.Bu kanıtlanmış bir gerçek.Onun dışında aslında bir enstrüman çalmanın göründüğünden daha derin anlamları var.Bir kere çalmayı öğrendiğiniz süreçte sabrı ve hata yapmanın hayattaki gerekliliğini anlarsınız.Emek harcayarak hatalarınızı düzeltirsiniz ve bu size hata yapmaktan korkmamayı öğretir.Hata yapmaktan korkmayan birisi potansiyelini her zaman daha iyi ortaya çıkarır.Bir grup halinde çaldığınızda ise bütün olmanın ne demek olduğunu öğrenirsiniz.

 • Paylaş
İnsan çevresindekilere hava atmak için çalmıyorsa çok şey kazandırır. :)

Kendimden örnek vermek gerekirse;
Yeni başladığım sıralarda çaldığım her yeni şey bana biraz daha hırs kazandırıyordu. Çaldıklarımın basit şeyler olduğunu biliyordum ama gitarda basamadığım bir notaya basabilecek seviyeye geldiğim zaman içimdeki mutluluk tarif edilemeyecek kadar büyük oluyordu. Gitar çalmaya başladıktan 6-7 ay sonra Romance'ı çalmaya karar verdim. Çeşitli aranjmanlarına baktım ama bir çoğu (her ne kadar anında çalamyacak olsam da) kolay geldi, bende zor ve daha iyi olan aranjmanını çalmaya karar verdim. Karar verdim vermesine de çalışmaya başladıktan 1-2 saat sonra daha bunu çalabilmeme çok var diye düşünüp normal alıştırmalarıma devam ettim. :) 1 hafta sonra tekrar elime aldım ve her ne kadar zorlansamda her gün tekrar tekrar denedim. Bi' süre sonra neredeyse parçanın %95 ini çalbiliyordum ama 7. pozisyondaki bare basmayı bi' türlü beceremiyordum ki olay sadece bare basmak değildi, bare basarken 4 nolu parmakla 1. telin 11. perdesine 3 nolu parmakla da 3. telin 8. perdesine basmak gerekiyordu. Başka bi' gün yine romance çalışırken o kısmı geçtiğimde farkettim ki sesler net bir şekilde çıktı. O an aldığım zevki sanırım şu ana kadar hiçbirşey den almadım.

Yani demek istediğim enstrüman çalarken başarabildiğiniz her yeni şey size inanılmaz bir mutluluk ve bir o kadar da özgüven kazandırıyor.
 • Paylaş
Enstrüman çalmak çok basit bir eylem. Herhangi bir saz için 8 saat kurs alın (4 hafta) verilen egzersizleri eksiksiz yapın, 1 ay içinde değişimi göreceksiniz. Çalma eylemi gerçekten çok basit fakaaat iş kişiye ne kazandırır noktası, büyük detay. Bir kere ergensen büyük bir terapidir bir saz ile uğraşmak, o anlık gel gitleri, sabırsızlıklari, enerji patlamalarını ciddi derece de engeller. Hele ki aile de müzik konusunda ergenin yanında olursa ergen-aile çatışması en aza iner, kızlar popüler olur, erkekler kolay manita yapar :) egzersizleri ciddiye almak sabır ve düşünce arasında bur bağ kurar, ritm ve melodi arasındaki ilişki beyninizi aynı anda 2 Ye 3 bölüp kullanma yeteneği kazandırır. Böylece aynı anda sakız çiğnerken, merdiven çıkabilirsiniz. Sonuçta eyidir yaw enstrüman çalmak :)
 • Paylaş
Para bile kazandırabilir ;) ya bi şey kazandırmasın bana biraz stres atsam daha ne isterim.Çocukken tenekelere vurup oyun oynardım ...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2798 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt