Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-okul.co adındaki yeni eğitim sosyal ağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce eğitim sektöründe büyüyebilmesi için ne gibi bir geliştirme gerekebilir?

Öncelikle tebrik ederim, fikri gerçekten de çok beğendim. En hızlı şekilde wordpressten kurtulması gerektiğini düşünüyorum, acil bir segmentasyon gerekli videolar konusunda bu konuda wordpress dashboard oldukça kullanışsız, Özenç Kılıçcıoğlu (@sosyalmedyacci)'nun dediği gibi hedef kitle çok önemli, bu konuda eğer hedef kitlenizi doğru belirleyebilirseniz bence başarıya daha çabuk ulaşabilirsiniz. Mobil cihazlarda wordpress uyumu var ancak sitenin formatı wordpress'in çalışma mantığına pek uygun değil, siteyi kullanmak hakikaten bana biraz zor geldi, bunun üzerine gidilebilir. Kursa tıklıyorsunuz bir yerlere gidiyor, boş sayfa geliyor sonra başka bir konuda boş sayfada tek bir youtube linki geliyor o sizi bir yerlere yönlendiriyor yani bunu kullanacak kişi sıkılıp kaçabilir, hatta kaçar :) Sorduğun sorulardan biri de "Eğitim sektöründe büyüyebilmek için ne gibi geliştirme gerektiği" burada vurgulamak istediğin konuyu biraz daha açarsan fikri konusunda detay vermek daha kolay olabilir. Eğitim sektörü o kadar derya deniz bir dünya ve o kadar çok açığı olan bir dünya ki, yazmaya ömür yetmez ama kastettiğin eğitim sektörü ilkokul ortaokul düzeyi bir eğitimse ve isminden anladığım kadarıyla "e-okul" bu alana yönelmekse, öncelik hedef siteye gelen kişilere o bilincin açılış sayfasından itibaren veriliyor olması olacaktır. Açılış sayfasında pilates derslerini görüp çocuğuna matematik kursu alabileceğine insanlar inanmayabilirler. Kendi deneyimimden bahsedecek olursam, bende oluşan ilk algı uzman tv yakıştırması oldu, burada asıl önemli olan bir kullanıcının sizin sitenize geldiğinde ne düşünmesini istediğiniz. Bir diğer deneyimim de, istock mantığının damarlarıma nüfus etmesi. Yani site bana sadece içerik üretmemi, üretirsem kazanacağımı söylüyor (bu durum sanırım içeriği zenginleştirmek için basamak olarak kullanılıyor) bu yaklaşım ileride değişmeli diye düşünüyorum çünkü o içerikleri tüketecek kimse olmazsa ve oraya gelen kullanıcılar içerik üretmek için gelirlerse kimse mutlu olmayabilir, pazarlama konusunda belli bir süreden sonra üreticiden ziyade tüketiciye yönelmeli diye düşünüyorum. Hedef kitleden ve eğitim sektöründen bahsetmişken, siteyi iyi bir şekilde mobil cihazlara entegre edebilirseniz şu meşhur fatih projesiyle çocukların hayatına girecek tabletler sayesinde bu fikri istediği noktaya erişebilir. Naçizane fikirlerimi dile getirdim, doğrudur veya yanlıştır tartışılabilir ama tartışılamayacak şey; fikri gerçekten çok beğendim, ellerinize, emeğinize sağlık. Başarılar dilerim.
  • Paylaş
Levent merhaba,

1sosyalmedya ajansını takip ediyorum, yapmak istedikleriniz, yaptıklarınız müthiş. Kafama tek takılan şey, çok fazla proje üretiyorsunuz, hepsine odaklanmanız zor olmayacak mı? Tamamen kişisel ve iyi niyetli olarak söylüyorum. Mesela bloglifetr'ye odaklandığınızda çok daha fazla kişiye ulaşacağınızı düşünüyordum ve hala düşünüyorum.

E-okul.co'dan şimdi haberim oluyor. inceledim ve gerek yaptıklarınız gerekse yapmak istedikleriniz adına teşekkür ederim. Düşüncelerimi hemen sıralıyorum:

1- Fikir süper. Çünkü birşeyler öğretmek, birşeyler vermek adına üretilmiş bir proje. Bu yüzden herkesin tükettiği bir ortamda üretmeye yatırım yapmak takdir edilesi bir şey ve siz bunu sürekli yapmak istiyorsunuz.

2- Projenin başarılı olmasın için tabi ki kaliteli içerik gerekiyor. Kaliteli derken, yani katılımcı olup kursu alan bir kişi, gerçekten hayatında kendisine fayda sağlayacak bir bilgiyi alıyor mu? Yani, bugün kullanabileceği, kendisine kesinlikle pozitif katkı sağlayacak bilgiler elde edebiliyor mu? İnsanlar neden e-okul.co'yu seçecekler? Kaç tane sebep sıralanabiliyor? ''Fayda'' sağlamak günümüzde çok önemli hale geliyor.

3- Levent bir de arkadaş önerisi olarak alırsan: Hedef kitle çok önemli. Yani, e-okul.co projesi hangi kitleyi hedefledi? Neticede güzel bir ürününüz var fakat bu ürüne yanlış kişiler ilgi gösterirse bir faydası olacağını düşünmüyorum.

Son olarak projenin daha fazla kitleye yayılması için önerim, ekibinizin kaliteli olan pazarlama bloglarındaki yazıların altına sık sık kaliteli yorumlarıyla katkı vermesi ve web sitesi olarak da e-okul.co'yu link verebilirler.

1sosyalmedyaajansı'nın dinamik bir ekipten oluştuğunu biliyorum ve kaliteli bloglara sık sık yorum yapmak, bence maliyetsiz ve etkili bir yöntem.

Gönülden tebrik ederim ve başarılarınızın devamını dilerim. Herkes elini taşın altına koymaktan çekinirken siz bunu yapıyorsunuz. (Senli konuştum, sen de benimle senli konuş lütfen).

Özenç.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR