Bilmek istediğin her şeye ulaş

Epidural anesteziyle doğum nedir? Herkese uygun bir yöntem midir?

Doğum aşamasında epidural anestezi uygulayarak bu eylemi gerçekleştirmektir. Bİr tür doğum çeşidi değildir, doğumu kolaylaştırıcı bir işlem demek daha doğru olur. Halk arasında yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Bir tür lokal anestezidir. Lokal anestezi bir bölgeye has yapılan işlemdir. Omurların arasındaki epidural saha denilen, beyin omurilik sıvısının yer aldığı dokunun dışında yer alan kısmına dura denir. Bu kısma uygulanan anestezidir.

Sezaryan, vakum, normal doğum her türlü doğumda uygulanabilir. Annenin ağrısını azaltan bir yöntem olduğu için faydalıdır.

İşlem yapılırken annenin o bölgedeki kamburunun iyi çıkarılması ve doğru bölgeye yapılması önemlidir. Uygun yer bulunup, kateter yerleştikten sonra anestezi verilir. Zaten bu işi işinde uzman olan anestezi uzmanları gerçekleştirmektedir.

Doğum (Hamilelik)

İlacın etkisiyle hipotansiyon ve bulantı görülebilir. Anestezinin miktarının iyi ayarlamak gereklidir. Ikınma evresini uzatabilir. İlaca çok duyarlı annelerde bu gelişebilir.

Bu işlem herkese uygun olarak belirlenmiştir ancak omurlar arasının dar olması, epidural sahanın derinde olması gibi nedenler işlemi zorlaştırabilir. Anne adayının tamamen istediğine göre yapılır, istediği takdirle yapılır. Herkeste ağrı eşiğinin farklı olması nedeniyle ağrının şiddeti değişiklik gösterir.
  • Paylaş