Bilmek istediğin her şeye ulaş

Epilasyonun zararı var mıdır?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin çözümünde en önemli teknolojik adım olmuştur. Lazer epilasyonun zararları ile ilgili şu ana kadar klinik bir çalışmaya henüz rastlanmamıştır. Zararlardan çok uygulama esnasında ortaya çıkan yan etkilerden söz edilmektedir. Lazerlerde epilasyon işlemi yapılması sonucunda bazı tahribatlar ve cilt üzerinde zararlar görülebilmektedir. Lazer işleminden sonra mutlaka 3 hafta boyunca lazerli bölgeye, güneş ışınlarının zararlarına karşı korunma amaçlı ultraviyole A, ultraviyole B ışınlarına önlem almak için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Ve yine bu kremler 50 faktör içermelidir.

Lazer ciddi zararlara yol açmamaktadır. Ancak uygulama esnasında ve uygulama sonrasında, dikkatsizlik ve özensizlik sonucunda bir takım olumsuz etkiler görülebilir. Deride kaşıntı, yanma, şişme gibi. Bu etkiler de 3-4 gün sonrasında geçerler.

Ciltte iltihabı rahatsızlığı bulunan kişilere lazer epilasyon uygulanması risklidir. Uçuk, siğil, akıntılı egzama ve ışığa duyarlı kronik cilt rahatsızlığı olan kişiler de lazer epilasyon yöntemini kesinlikle tercih etmemelidirler. Yine güneş ışınlarına karşı alerjisi olanlara lazer işlemi riskli olabilir. Hamilelerde ilk 3 ay içerisinde lazer epilasyon yöntemi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Lazer epilasyonda en iyi cihazları ve uzmanları tercih etmeliyiz. Her ne kadar sakıncası olmayan bir yöntem olsa da önlemini almakta yarar vardır.
  • Paylaş