Bilmek istediğin her şeye ulaş

Epilepsi hastalığıyla ilaçsız baş edebilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Hastalığın sebebi, tedavisi hiçbir şeyi belli değilken ilaç kullanmak size de çok saçma gelmiyor mu?

Uyuşturucu niteliğindeki bu ilaçların yan etkileri de kaçınılmaz olur diye tahmin ediyorum. Yok mu bu işin başka bir oluru?Düzenle
Peki ben yaşamış ve atlatmış biri olarak, tecrübelerimi aktarayım. Belki yardımcı olur. Benim soyumda bilindiği kadarıyla epilepsi görülmemiş. Yani bu mana da ırsi değildi ve doktorum bu nöbetleri bana anlatırken çok çeşitli olduğunu ve sinirlerin birbirine çarpmasını bir çeşit sigorta atması gibi anlatmıştı. Neyse tedavi içinse bana söylenen; iki yıl düzenli kullanılması gerektiği ve eğer hiç nöbet geçirmez isem yavaş yavaş dozunun düşürüleceğini böylece de ilaç tedavisinin sonlandırılacağını söyledi. Açıkçası hayatta en başarısız olduğum ve sevmediğim şey düzenli ilaç kullanmak. Ben ilk bir kaç ay dikkat ettim ama beşinci ve altıncı ayımda da neredeyse hiç kullanmadım ve EEG sonuçlarım sorunsuz çıktı. Bu doğru olmadığı için sonra düzenli devam ettim. :) Ancak unutmadığım şey şuydu; ben ilaçlara tabii olacak kadar güçsüz değilim ve bunu ben atlatacağım. Öyle de oldu. Misal, doktorum nöbeti tetikleyen etkenleri sayarken yüksek voltajlı yanıp sönen ışıklara maruz kalmamam gerektiğini söyledi. Hala stroblar beni acayip yorar. Fakat ben bir oyuncuyum ve o ışıklarla yaşıyorum. 13 senedir nöbet geçirmedim. İlacı da 2 senede kestim. Bazen nöbet geçirecekmişim gibi hissettiğim anlar var ve o zaman sadece duruyorum. Bedenimi o an aşırı ne varsa zıttıyla nötürlemeye çalışıyorum. Düzgün nefes alıp veriyorum. Ne güçlü, ne hızlı ne de çok yavaş. Normal nefes alıp veriyorum. Bir noktaya odaklanmıyorum, odağımı genişletiyorum. Misal insanın bazen gözü kararır ya işte o noktaya odaklanıp çevresini görmeye çalışıyorum ve nefes alıp vermeyi unutmuyorum.
Sonuç olarak bana da saçma gelmişti ama bu kadar belirsizlikler içinde denenmiş süreleri ilaçla ve kendi zihninizle geçirmek en güzeli. Bu arada kimseye epilepsi olduğunu söylememek hata olur.
  • Paylaş
3

Rukiye Koksal, Çok etkilendim umarım diğer hastalarda iyileşir...

Bazarov, Belgi samimi cevabın için çok teşekkür ederim. Yalnız şu nöbetle baş etme kısmını çok iyi anlayamadım. Kendine nasıl telkinlerde bulunuyorsun? Zıttıyla nötrlemek ne demek? Bir noktaya odanlanmamak ne demek? Takribi ne kadar zaman önce hissediyordun? O an nefesini tutmak ya da nefesini vermek nasıl yardımcı olabiliyor ki?

Belgi Saygı, O kadarını kestiremem. Yani ne kadar önce bilmiyorum. Belki de bana öyle geliyor. Benim yaptığım, daha çok kendimi dinlemeye çalışmak. Gerçekten bu sorularına net cevap vermek zor, kendi adıma. Demeye çalıştığım kafana koyarsan, engel olabiliyorsun. Koymadın mı . . Üzgünüm, nöbetler uzar. . O kısmını yaşamadım. İstemem de !

Epilepsi, alzhemer gibi hastalıkların seninde dediğin gibi daha ''net'' olarak neden olduğu bilinmiyor. Yani bu demek değil ki bulunan ilaçlar işe yaramaz. Sadece o hastalığın kesin sonucu değildirler o kadar. Hastalığın etkilerini indirgeyebilir ve bu da hasta için daha iyi bir durumdur.

  • Paylaş
2

Bazarov, İlaçların işe yaramadığını iddia etmedim. 1-2 yılda bir nöbet geçiren birinin sebebi belli olmayan hastalığa çözüm diye önerilen bu ilaçlara kendini bağlaması ne kadar doğru diye sordum.

Kağan Şeker, Örneğin bipolar bozukluğun tedavisinde lityum kullanılır, ama henüz bipolar bozukluğun nasıl ortaya çıktığı, lityum tedavisinin nasıl bir etkide bulunarak insanlarda diğer ilaçlardan ve plasebodan daha etkili olabildiğini henüz net olarak bilmiyoruz... Tıpta bazen olaylara pragmatist yaklaşılır, bazı ilaçlar sadece işe yaradığı için kullanılır, nasıl yaradığını henüz bilmememiz ortaya çıkan sonuçları değiştirmiyor. Ve merak etmeyin doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar piyasaya sunulmadan önce yıllarca araştırılıp hem hayvanlar hem de gönüllü insan denekler üzerinde denendikten sonra piyasaya sürülüyor, yani oldukça güvenilirler...

Merhaba,
Bu rahatsızlık strese bağlı oluşan ruhsal bir rahatsızlık değildir. Organik bir rahatsızlık olup ilaçsız atlatma ihtimali yoktur. Dolayısıyla ilaçlarınızı doktorunuzun verdiği şekilde ve saatlerde kullanmak zorundasınız. İlaçlarınızın kullanım dozu ve şekli, tedavinin seyri de rahatsızlığın nedenine bağlı olarak değişir. Örneğin; başka bir rahatsızlığa bağlı oluşmuş epilepsi nöbetlerinde ( beyin travması, kanaması vb. ) nöbetleri geçirmeye değil, kontrol altına almaya çalışırlar. Bu normaldir. Epilepsi, modern tedavide kesin çözüme kavuşmuş olmamakla birlikte, ilaçlar ve hastaların bireysel çabaları sayesinde kontrol altına alınabilmiş bir rahatsızlıktır.

Öneriler :
Üç öğün düzenli olarak beslenin. Abidik gubidik diyetlerden kaçının. Diyet yapacaksanız doktorunuzun onayı olmalı ve onun söylediği şekilde yapılmalı.

İlaçlarınızı hekimizin onayı olmadan aksatmayın ya da kesmeyin. Hastalık daha şiddetli şekilde geri dönecektir. Yok dönmedi mi ? Çok şanslısınız. Rahatsızlık geçmiş sayılmaz. Sizi düşrümek için ay ve uykusuz olduğunuz günü kolluyor. Aksini iddia edenle oturup sidik yarıştırabilirim.

Uykusuz kalmayın. Doktorunuz size günde 8 saat uyumayı önerir. Bu 8 saati gece 2 de yatarak yapmayın. Saat 11 ' de uyuyun, sabah 7 ve 8 gibi kalkın. Gece 1,30 civarı beyninizde salgılanan bir hormon esnasında, vücudunuzun uyuyor olması gerek. Bu nöbeti kontrol altına almakta ciddi bir pay sahibidir. UYKUSUZ KALDIĞINIZ HER GÜN, NÖBET RİSKİ ALTINDASINIZ.

Alkol almayın ya da çok nadir bir/iki duble içebilirsiniz. 6 ay hiç alkol almayıp, sonra kafayı çekerseniz, nöbet geçirirsiniz. Alkol nöbeti direkt olarak tetikleyen faktörlerden biridir.

Günlük bilgisayar kullanım sürenizi kısaltın. 8 saatten fazla bilgisayar kullanmadığınız günlerde daha rahat hissedeceksiniz.

Bunlara uyarsanız, yaklaşık 3 yıl hiç grandmal ( bayılma nöbeti ) geçirmeyeceksiniz. Doktorunuz ilaçları kademe kademe azaltma yöntemine geçecek. EEG bulgularınız zaman içinde normale dönecek ve rahatlayacaksınız. Yok uymazsanız, bir gelişme göstermeden, belirsiz aralıklarla nöbet geçirmeye devam edeceksiniz.

Tecrübe konuştu, dinleyin. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

187 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt