Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-posta, internet sitesi içeriği gibi dijital verilerin delil niteliği taşıması hakkında değerlendirmeniz, düşünceleriniz nedir?

Dijital veriler manipülasyona çok açıktır ve dijital veri üzerinde gerçekleştirilmiş manipülasyonu kesin ve net biçimde tespit etmek her zaman kolay bir işlem değildir. Ayrıca, Kadir Babacan (@kadirbabacan) çok doğru söylemiş; sizin yerinize açılmış bir hesaptan, veya sizin hesabınıza gizlice erişerek sizin adınıza dijital veriler yaratılabilir.

Bu konuda maalesef, teknoloji insan aklına karşı verdiği savaşı kaybediyor diyebiliriz. Çünkü, henüz bir dijital verinin tamamen ve kesin bir biçimde sizin tarafınızdan oluşturulduğunu ya da oluşturulmadığını belirleyen, herkesin kullanabileceği bir teknoloji yok (en azından benim bildiğim kadarı ile).

Bunların yanı sıra dijital veriler zaman içinde yok olabilirler ve kendiliğinden zarar görme olasılıkları da mevcut. Bunu örneklendirmek için şu bilgiyi paylaşayım: Eski tip negatif fotoğraf filmleri, uygun bir kutu içinde çok uzun yıllar kalitesini kaybetmeden saklanabilir. Ancak bir diskte kayıtlı dijital verilerin ömrü çok daha kısa. Beş yıl civarında bir süre boyunca kayba uğramadan saklanabiliyor. Disk bu süre sonunda manyetik etkiler ya da dış ortam koşullarından ötürü işlevini yitiriyor.

Dolayısıyla, dijital veriye tam güven duyulmamalıdır diye düşünüyorum.
  • Paylaş

Sadece şahsi fikrim olarak; sonuçta isteyen istediği kişi adına mail adresi de açabiliyor, Facebook hesabı da, bu tür hesaplar T.C kimlik numarasıyla veya e-devlet şifresiyle oluşturulmuyor ki. Tabi kullandığınız aygıtın veya delillerin size ait olduğu tespit edilirse yargı bunu delil olarak nitelendirebilir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1216 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt