Bilmek istediğin her şeye ulaş

Moda dediğimiz olguyu ya da sanatı neden belirli kişiler belirler ve bizler takip ederiz. Bizim hangi bakış açımız eksik ve yönlendirilmek bu konuda neden hoşumuza gidiyor? Başkasının zevklerini takip etmek sizi mutlu eder mi?

Moda yaşayan bir olgudur, sanayileşme dönemi sonrası tarihi durumlar savaşlar pek çok toplumu etkileyen olayların; giyimdeki modaya yansımaları görülmektedir. Moda yalnızca giyimde olmaz müzik den yaşayışta içine alan her alanda görülür. Şöyle düşününüz ki ; 68 de Jimmy Hendrix dinlenir iken, savaşma seviş sloganları atılırken vietnam savaşına karşı bir duruş simgelenirken otoriteye karşı bir tepkinin giyime yansımasıydı hippi modasının çıkışı ; insanlar rahat renkli çiçekli hatta tüm kalıp ve formlara uzak geniş elbiseler rahat giysiler seçmesi tamamen bu tepkiyle gelişmiştir.. Sonuç bu üretimi ve moda sektörünü de şekillendirir.

moda canlı bir olgudur karşı konulamaz ... Bunu söylerken tüketimi destekli olduğunu tabi ki unutmamak gerekir, yahut bunun esiri olan toplumları onayladığımı söylemiyorum ama kimse ; ''Bana Roma dönemi kıyafetlerinin çok yakıştığını düşünüyorum ve bu şekilde işe gidiyorum'' diyemez toplumun ve popülaritenin desteklediği bir olgudur ve farkında olmadan uyulur...

mutlu etmez elbet siz kırmızı giymek isterken kimse size mavi giy diyemez ancak başkasının zevkleri değil, kabul görme ve benzeme hissi insanı tatmin eder.

örnek olarak; ''erkek arkadaşım iskoç eteği ile benimle bara gelir mesela ''diye kimsenin cümle kurabildiğini düşünemiyorum.

inploid.com/t/moda-neden-bu-kadar-oneml...
  • Paylaş
1

Seda Atadan, Arasıra gereğinden biraz fazla iyi giyinmiş olmayı affettirmenin tek yolu, her zaman aşırı derecede kültürlü olmaktır... Oscar Wild

Moda denilen olguyu sevmem takipte etmem. Beğendiğim, kendini içinde iyi hissettiğim şeyleri alıp yıllarca giymeyi severim. Sanatı neden belirli kişiler belirlesin ki 50 yıl öncesinin bile eserlerine ulaşabiliyorken :)
  • Paylaş
"Çağ'a ayak uydurma" ile bir tutulmakta moda aslında. Bahsedildiği gibi, toplumsal olaylar, modayı şekillendiriyor. Petrol konusu gündemi doldurduğu bir dönem, renk modasında da petrol renginin öne çıkması gibi. Moda yada trend her neyse o çağın içindeki durumunu ( sosyal olaylar vb.), eksikliğini (doğaya dönüş vb.) ve pazarı hedef alır genel olarak. "Ben şu an olan dışına çıkmak istemiyorum, bu güncel olduğumun kanıtı" doğrusunu yaşayan ve bundan keyif alan biri için belirlenen çizgiyi takip etmek olağan. Bunun yanı sıra, tarz sahibi olandansa, moda olanı takip edip, olduğu gibi alan şahıslara bakış açısı çok daha "saygın! " olduğu için bu da, insanoğluna "kendini kabul ettirmek" anlamına da geliyor sanırım. Ve aslında tüm pazar buna eşlik ettiği ve her yerde benzer ürünlerle karşılaşıldığı için dışına çıkma şansı insanlara fazla verilmemekte. Kaldı ki artık bir çok biçim, renk ve dokular tekrar önümüze sürülmekte ve insanlar bir çok şeye doymuş vaziyette. Biraz zevk ve tarz geliştirerek ve farklı olanı bulmak adına, biraz mesai harcayarak dilediğini giyebilir insanoğlu. Modayı takip etme zorunluluğu yok kimsenin.
*Moda olan her şeyi alıp dolabı değiştirmektense ( ki yapan vardır), özgün bir kaç parça ile moda kabul edilen bir parçayı kombin yapabilmek ve kendi yorumunuzu ortaya koymak ( özgün olacağım diye abartmadan!) hem modadan uzak kalmamaya hemde başkalarının kararları ile hareket etmemeye olanak sağlayabilir.
  • Paylaş
Takip etmek zorunda değilsin, eğer sen daha iyisini yaparda kendini kabul ettirirsen sen de takip ve takdir edilebilirsin...
  • Paylaş
takip etmek zorunda değilsin,
  • Paylaş
tasarımcı tasarlar yakıştığını düşündüğümü giyerim ama insan yenilenmeyi seviyor giyimi kuşamı vs. dolayısıyla zaten bu yenilenme isteği içinde bu tasarımlar ortaya çıkıyor .
  • Paylaş
benim zevkim bana yeter hata artar bile...
  • Paylaş
Moda diyebirşey yoktur, bunun adı Kapitalizm onlar ne isterse giyersin ne isterse yersin ne isterse izlersin olay budur. aykırı bir durumda'da piyasada tutunamaz silinir gidersin.
  • Paylaş
Moda saçmalıktır.
  • Paylaş