Bilmek istediğin her şeye ulaş
Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469–1536) almıştır.
  • Paylaş
Avrupadaki yüksek öğretim kurumlarının birbirleriyle işbiliği yapmalarıdır. Ortak proje geliştirme, akademisyen ve öğrenci değişimleri en bilinen özellikleridir.
  • Paylaş
3

Aykut Kardaş, Yani anlaşmalı iki üniversite biri yurt dışında varsayalım, öğrenciler anlaşırsa yer değişimi olabiliyor öyle mi?

Burhan Çetinkaya, Öğrencilerin anlaşması gibi bir durum yok diye biliyorum, öğrenciler okullarının anlaştığı üniversitelerden tercih yapıyorlar ve ortalamalarına göre yurt dışında bir okula gidiyorlar.

Ahmet Faik, Öğrenci anlaşması gibi bir seçenek yok. @Burhan 'ın da dediği gibi üniversiteler aralarında anlaşır. Öğrenci kendi üniversitesine erasmus başvurusunda bulunur. İngilizce yeterlilik sınavını sonuçuna göre öğrencinin üniversitesi ya yeterlilik sınav sonucundaki sıralamaya ve o güne kadar aldığı derslerdeki başarıya göre sıralama oluşturularak gönderilir. Bağzı üniversitelerde okul başarısı değil yeterlilik sınavının sonucuna göre gönderiyor.

Okuduğun üniversitenin imkanları önemlidir. Her üniversite önem vermez. Ege bu konuda iyidir. Bir dönemliğine yurt dışındaki bir eğitim kurumunda alanınla ilgili eğitim alırsın... Giden arkadaşlarım mutlu olarak geri döndü, eminim güzel bir deneyimdir...
  • Paylaş
O bir melek, insanı eski sevgilisinin yüzüne her gün bakmaktan kurtaran bir melek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

658 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt